Zararlı backlinkler, bir web sitesinin SEO performansını olumsuz bir şekilde etkileyen ve sitenin sıralamasını düşürerek arama motorları tarafından ceza almanıza neden olabilecek geri bağlantıları ifade eder. Zararlı backlinklere karşı mücadele etmek, başarılı bir SEO performansı için önemli faktördür. Doğal olmayan yöntemlerle elde edilen backlinkler, agresif bir şekilde alınan backlinkler, forum sitelerinden satın alınan backlink paketleri veya yazılım aracılığıyla oluşturulan backlinkler gibi site dışı SEO çalışmaları, sitenize fayda sağlamak yerine daha çok zarar verebilir.

Özellikle rekabetin yoğun olduğu sektörlerde, kötü niyetli rakipler tarafından zararlı backlink ve benzeri anti (negatif) SEO çalışmalarının yapıldığını gözlemleyebiliyoruz. Elbette zararlı backlinkler sadece kötü niyetli insanlar tarafından değil, web site sahiplerinin kendileri tarafından da bilinçsizce alınabilmektedir. Ne yazık ki bu durum birçok kişi ve markanın Google nezdinde olumsuz bir şekilde değerlendirilmesine yol açıyor.

Bu yazımda web sitenizi olumsuz etkileyebilecek zararlı backlinkleri anlatarak, bunları nasıl temizleyeceğinizi size göstereceğim. Hazırsanız başlayalım!

 

Zararlı Backlink Nedir?

Zararlı backlink, Google’ın kalite yönergelerine uymayan, kötü niyetle bir kişiye veya kuruma düşük kaliteli web sitelerinden gelen geri bağlantılardır.

 

Faydalı içerik: Backlink Nedir?

 

Zararlı Backlink Özellikleri Nelerdir?

 • Geri bağlantıların doğal olmayan bir şekilde oluşturulması.
 • Kaynak web sitenin spam skorunun yüksek olması.
 • Agresif bir şekilde davranarak kısa sürede çok sayıda backlink alımı yapılması.
 • Link çıkışlarını otomatikleştirilmiş yazılımlar aracılığıyla oluşturulması.
 • Siteler arası herhangi bir bağlamın bulunmaması.
 • Düşük kaliteli sitelerden backlink satın alınması
 • Bağlantı veren siteden çok sayıda link çıkışı yapılması.
 • İçerikteki anahtar kelime yoğunluğunun fazla olması.

 

Negatif SEO vs Google Penguen Algoritması

Negatif SEO vs Google Penguen Algoritması

 

Zararlı Backlinkleri Neden Reddetmelisiniz?

Sitenizi Google arama sonuçlarında üst sıralara taşımak için Off-Page SEO çalışmalarına odaklanarak bir backlink stratejisi uygulayabilirsiniz. Ancak dikkat edilmezse bu strateji olumlu sonuçlar doğurmayabilir. Örneğin, karşınıza çıkan herhangi bir siteye link ekleyerek backlink alabileceğinizi düşünebilirsiniz ancak alacağınız backlinklerin kalitesi ve bağlamı oldukça önemlidir. Backlinklerde bağlantının doğal olup olmadığı arama motorlarının dikkat ettiği bir kriterdir. Bu nedenle güvenilir ve otoriter sitelerden link almak, sitenizin Google arama sonuçlarında daha iyi bir performans göstermesine katkı sağlar.

Bazı durumlarda ise site sahipleri herhangi bir backlink paketi veya link çalışması yaptırmadığı halde sıralama kayıpları yaşayabilmektedir. Bunun nedenlerinden biri de web site sahibini çekemeyen art niyetli insanların negatif SEO çalışması yaparak markaya zarar vermek istemesidir.

Bir web sitesinde zararlı backlink kapsamına giren spam bağlantıların artması durumunda, ilgili web sitesi Google tarafından spam cezası, algoritma cezası, sıralama kaybı veya arama motoru sonuç sayfasından kaybolma gibi ağır cezalara maruz kalabilir. SEO performansınızın olumsuz etkilenmesi için düzenli aralıklarla backlinklerinizi kontrol etmelisiniz.

 

Zararlı Backlink Tespiti Nasıl Yapılır?

Zararlı backlink tespiti için kullanabileceğiniz ücretli ve ücretsiz birçok araç bulunmaktadır. Bu araçları kullanarak web sitenizi taratıp size zarar verebilecek kalitesiz ve spam skoru yüksek toksik linkleri belirleyebilirsiniz.

Aşağıdaki araçları kullanarak backlink denetiminizi gerçekleştirebilirsiniz:

 • Ahrefs
 • Semrush
 • Moz
 • Google Search Console

 

Faydalı içerik: Keyword Cannibalization Nedir?

 

Zararlı Backlink Nasıl Temizlenir?

Backlinkleri inceleyip zararlı olabilecekleri tespit ettikten sonra silme işlemi için bağlantı reddetme dosyası hazırlamalısınız. Zararlı backlink reddetme dosyasını oluştururken belirlediğiniz domain veya URL’leri bir .txt dosyasına eklemelisiniz. Bu dosya UTF-8 ya da 7-bit ASCII metin dosyası olmalıdır. Domain reddedecekseniz ilgili domain başına “domain:” getirmelisiniz (örneğin, domain:zararli-linkin-site-adi.com). Zararlı bağlantıları reddetme dosyasında bir yorum veya not eklemek istiyorsanız bunu metnin başına “#” işaretiyle yapabilirsiniz.

Artık bağlantı reddetme dosyanız hazır olduğuna göre Google Disavow Aracı ile backlinkleri temizleme işlemine geçebiliriz.

 

Google Disavow Tool Kullanımı

Adım 1: Google Disavow Tool sayfasını açın.

Google Disavow Tool

Google Disavow Tool

 

Adım 2: Zararlı bağlantıların ait olduğu mülkü seçin.

Adım 3: Açılan sayfada reddetme listesini yükle bölümüne tıklayıp hazırladığınız .txt dosyasını ekleyin.

Adım 4: İşlem bu kadar. Liste eklendiğinde ne kadar URL ve domain varsa karşınıza bir bilgi bölümü çıkacak, oradan kontrolünü yapabilirsiniz. Ayrıca eklediğiniz .txt dosyasını indirerek de kontrol edebilirsiniz.

Zararlı Backlink Reddetme Dosyasını Ekledik

Zararlı Backlink Reddetme Dosyasını Ekledik

 

Zararlı backlink temizliği yapmak işte bu kadar! Spam bağlantıları bir .txt dosyasında topladıktan sonra disavow link aracına kullanarak dosyamızı başarıyla yükledik. Sağlıklı bir backlink profili için bu işlemi düzenli aralıklarla gerçekleştirmelisiniz. Bir kere uyguladıktan sonra var olan dosyayı indirip üzerine ekleme yaparak ilerleyeceğinizi unutmayın.

 

Kaynak

Google Search Console Yardım Sayfası – Bağlantı Reddetme

5/5 - (10 oy)