Animasyon filmleri, 7’den 70’e her yaştan insanın severek izlediği, hikayelerindeki renkli karakterleri ve etkileyici sinematografisi ile gönüllerde taht kurmasını sağlayan yapımlardır. Animasyonlar çocuklar için eğitici ve öğretici, yetişkinler için ise eğlenceli ve duygusal bir bağ kurabilecekleri eserlerdir. Animasyon filmleri sadece eğlendirmekle kalmaz aynı zamanda hayata dair önemli mesajlar da verir.

Disney, Pixar ve DreamWorks gibi animasyon stüdyolarının kült haline gelmiş eski animasyon filmlerini kim unutabilir ki? Kalplerimize dokunan hikayeleri, özgün karakterleri ve unutulmaz soundtrackleriyle çocukluğumuzu süsleyen filmlerdi. Ben de bu yazımda, bir filmden daha fazlasını sunabilecek en iyi animasyon filmlerini sizler için derledim. Hazırsanız başlayalım!

 

Animasyon Film Önerileri

En iyi animasyon filmleri listesini oluştururken sizlere tavsiye edeceğim animasyonları belirlemekte oldukça zorlandım. Bir çizgi roman geeki ve sinemasever olarak 100’ü aşkın animasyon filmi arasından özenle seçtiğim en iyi animasyon filmlerini sizlerin beğenisine sunuyorum. İşte en iyi 20 animasyon film önerisi:

 

Spider-Man: Into the Spider-Verse / Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde (2018)

Spider-Man Into the Spider-Verse, alışık olduğumuz Spider-Man maceralarından farklı olarak Peter Parker yerine Miles Morales’i işleyen bir yapımdır. Miles’in hayatı, ailesi, okulu ve arkadaşlarını işler. Miles’in maceraları sırasında farklı evrenlerden ona ona yardıma gelen Gwen Stacy, Peter Parker ve Spider-Man Noir gibi diğer kahramanları da görebiliyoruz. Görsel zenginliği, hikayesi, kurgusu, müzikleri ve çizgi roman külliyatına olan yakınlığıyla izleyenleri büyüleyen bir animasyon filmi.

Spider-Man: Across the Spider-Verse adıyla serinin 2. filmi de gösterime girdi. Eleştirmenlerin ve sinemaseverlerin oldukça beğendiği bu devam filmini de izlemenizi öneriyorum. 2023 yılının en iyi animasyon filmi olarak ödül kazanabilecek potansiyele sahip.

IMDb: 8.4/10

Spider-Man: Into the Spider-Verse / Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde

Spider-Man: Into the Spider-Verse / Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde

 

WALL-E / VOL-İ (2008)

İnsanoğlu, distopik bir gelecekte Dünya’yı aşırı kirlilikten dolayı terk ederek farklı bir gezene göç etmiştir. Dünya’yı temizlemesi ve tekrardan yaşanabilir hale getirmesi için sevimli robotumuz Wall-E’i görevlendirirler. Wall-E, bu çöplükte kendine bir ev kurar ve koca dünyada tek başına görevini yerine getirmeye başlar. Ancak bir gün Eve isimli robot ile karşılaşır ve hayatı değişir. Film de bize bu değişikliği anlatmaktadır. Hikayenin detaylarına girerek filmden alacağınız keyfi bozmak istemiyorum. O yüzden filmdeki karakter gelişimi, özgün hikayesi, karakterlerin iç dünyası ve diyalogsuz bir şekilde vermek istediği mesajlar için filmi izlemelisiniz. Çünkü gerçekten herkesin izlemesi gerektiğini düşündüğüm bir animasyon.

IMDb: 8.4/10

WALL-E / VOL-İ

WALL-E / VOL-İ

 

Toy Story / Oyuncak Hikayesi (1995)

Toy Story, Pixar animasyon stüdyolarından çıkmış 4 filmden oluşan bir animasyon serisidir. Andy çok sevdiği oyuncaklarından bir oyuncak koleksiyonu yapmaktadır. Fakat bilmediği bir şey vardır, o da sahipleri etrafta yokken tüm oyuncaklarının canlandığı…

IMDb: 8.3/10

Toy Story / Oyuncak Hikayesi

Toy Story / Oyuncak Hikayesi

 

İlginizi çekebilir: Aksiyon Film Önerileri

 

Brother Bear / Ayı Kardeş (2003)

Ayı Kardeş, eski Disney animasyon filmlerinin tüm güzelliğini bünyesinde barındıran şahane bir yapımdır. Disney kütüphanesindeki diğer animasyonlara göre underrated kalsa da Brother Bear ve Brother Bear 2 olarak iki filmden oluşmaktadır. Film, buzul çağı sonrasında geçen bir yol hikayesidir. Tehlikelerle dolu bu yolda karakterlerin iç dünyasına, gelişimlerine ve hayata dair aldıkları derslere eşlik ediyoruz.

Filmimiz Kenai adında fevri bir çocuğun birtakım doğaüstü sebeplerden ötürü ayıya dönüşmesiyle başlamaktadır. Yolda ayı yavrusu Koda, avanak geyikler Rutt ve Tuke ile karşılaşmasıyla devam ediyor. Sunduğu görsel şölen ve müzikal keyif inanılmaz seviyede. İzleyenlerine sorumluluk almayı, empati kurmayı ve sevginin gücünü göstermektedir.

IMDb: 6.8/10

Animasyon Film Önerisi: Brother Bear / Ayı Kardeş

Animasyon Film Önerisi: Brother Bear / Ayı Kardeş

 

Cars / Arabalar (2006)

Pixar’ın en sevilen animasyon filmlerinden biri olan Cars, toplamda 3 filmlik bir seriyi kapsamaktadır. Serinin merkezinde yer alan ünlü yarışçı Şimşek McQueen, bir gün kendini Radiator Springs kasabasında bulur. Yarışlara geri dönmek isteyen McQueen’in radyatör kasabasındaki maceralarına tanıklık ediyoruz.

IMDb: 7.2/10

Cars / Arabalar

Cars / Arabalar

 

The Lion King / Aslan Kral (1994)

Klasik Disney animasyon filmlerinden biri olan Aslan Kral, başta 90’larda çocukluğunu geçiren insanlar olmak üzere birçoğumuzun vazgeçilmez animasyonlarından biridir. 1994 yapımı film aynı zamanda 2 Oscar ve 3 Altın Küre sahibi harika bir animasyondur. 25 yıl aradan sonra 2019 yılında tekrardan çekilerek gösterime girmiş bir versiyonu da bulunmaktadır.

The Lion King, vahşi doğada ormanların kralı olan babasının veliahtı olarak doğmuş bir aslanın (Simba) kötülüklerle vermiş olduğu mücadeleyi anlatır. Ailecek izlenebilecek en iyi animasyon filmlerinden biridir.

IMDb: 8.5/10

The Lion King / Aslan Kral

The Lion King / Aslan Kral

 

Up / Yukarı Bak (2009)

Tüm zamanların en çok izlenen animasyon filmleri arasında yer alan Yukarı Bak (Up), evini terk edip huzurevine yerleşmeyi reddeden Carl Fredericksen ve 8 yaşındaki vahşi doğa kaşifi Russell’ın eğlenceli macerasını anlatıyor. Film sadece mizah yönüyle değil aynı zamanda macera dolu sahneleriyle de izleyenlere yoğun duygular yaşatmaktadır.

IMDb: 8.3/10

Animasyon Film Önerisi: Up / Yukarı Bak

Animasyon Film Önerisi: Up / Yukarı Bak

 

Ice Age / Buz Devri (2002)

Buzul çağın dünyada hüküm sürdüğü bir dönemde mamut Manny, kaplan Diego ve tembel hayvan Sid’in maceralarını konu alan, bol aksiyon ve macera içeren bir animasyon film serisidir. Buz Devri 1, Buz Devri 2: Erime Başlıyor, Buz Devri 3: Dinozorların Şafağı, Buz Devri 4: Kıtalar Ayrılıyor, Buz Devri: Büyük Çarpışma’dan oluşan 5 filmlik bu seriyi izlerken zamanın nasıl geçtiğini dahi anlamayacaksınız. Oldukça komik ve eğlenceli yan karakterleriyle izleyicilerin beğenisi toplamıştır.

IMDb: 7.5/10

Ice Age / Buz Devri

Ice Age / Buz Devri

 

Shrek / Şrek (2001)

Yeşil, huysuz bir dev, geveze bir eşek ve güzel prenses Fiona’yı konu alan mizah dolu eğlenceli bir animasyon filmidir. 7’den 70’e her yaş grubundan izleyiciyi kendine çeken Şrek, aksiyon ve macera dolu 4 filmden oluşan bir animasyon serisidir.

IMDb: 7.9/10

Shrek / Şrek

Shrek / Şrek

 

İlginizi çekebilir: Romantik Komedi Film Önerileri

 

Wolfwalkers (2020)

Wolfwalkers, İrlanda halk masallarından ilham alınarak yapılan ve masal kitaplarının çizim estetiğini ekranlara taşıyan oldukça başarılı bir animasyondur. Adeta çocukken okuduğumuz o masal kitaplarından fırlamış gibi.

Film, dört tarafı surlarla çevrili bir şehrin, şehri tehdit eden kurtlarla mücadelesini anlatarak başlıyor. İngiliz bir avcı, kızıyla birlikte yaşadığı şehrin güvenliğini sağlamak lorda hizmet etmektedir. 11 yaşındaki kızı Robyn ise avcılığıya çok meraklıdır. Babasını dinlemeyip avlanmak için surları geçerek ormana gider. Ormanda gizemli bir kız olan Mebh’le tanışır. Bu tanışmayla birlikte filmimiz başlar. Şairane ve huzur verici atmosferi nedeniyle Wolfwalkers, cidden ayrı bir takdiri hak ediyor.

IMDb: 8.0/10

Animasyon Film Önerileri: Wolfwalkers

Animasyon Film Önerileri: Wolfwalkers

 

Finding Nemo / Kayıp Balık Nemo (2003)

Palyaço balığı Marlin, karısının ani ölümünden sonra oğlu Nemo’yla bir başına kalmıştır. Nemo’nun okyanusa karşı büyük bir ilgisi vardır. Tek evladı Nemo’nun başına bir şey gelmemesi için oldukça korumacı davranan babası istemeden de olsa çoğu zaman evladını sıkmaktadır. Nemo deniz altı dünyasında eğitim görmeye giderken bir gün Marlin’in korktuğu şey başına gelir. Oğlu Nemo bir anda ortalıktan kaybolmuştur…

IMDb: 8.2/10

Finding Nemo / Kayıp Balık Nemo

Finding Nemo / Kayıp Balık Nemo

 

Big Hero 6 / 6 Süper Kahraman (2014)

Büyük boy şişme bir robot olan Baymax ile ileri seviye teknolojiye ilgi duyan Hiro Hamada arasında gelişen özel bağı anlatan animasyon filmidir. Baymax ile tanıştıktan sonra tüm hayatı değişen Hiro’nun ve arkadaşlarının, kötülüğe karşı verdikleri mücadeleyi izliyoruz. Kaliteli espirileri ve absürt sahneleriyle ailecek izlenebilecek çok tatlı bir animasyon filmi. İzlerken hem hüzünlendireceği hem eğlendireceği için şimdiden uyaralım 🙂

IMDb: 7.8/10

Big Hero 6 / 6 Süper Kahraman

Big Hero 6 / 6 Süper Kahraman

 

The Secret of Kells / Büyülü Kitap (2009)

The Secret of Kells, Kells Kitabı olarak bilinen işlemeli bir elyazması kitabından uyarlanmıştır. İzlerken insanın ruhunu dinlendiren yer yer tebessüm ettiren ve hüzünlendiren harika bir animasyon filmidir. Sıfır perspektif kullanarak basit fakat olağanüstü grafikleriyle izleyenlerini büyülemektedir. Çizimleri, renk seçimleri ve film müzikleriyle etkilenmemek elde değil. Animasyon filmleri arasında farklı ve özel bir tat arayanlar için ideal bir seçenek olacaktır. Çocuklardan daha çok yaş ortalamasının yüksek olduğu izleyici kitlesine hitap ettiğini söylemeliyim.

IMDb: 7.5/10

The Secret of Kells / Büyülü Kitap

The Secret of Kells / Büyülü Kitap

 

Inside Out / Ters Yüz (2015)

En iyi animasyon filmleri listemizin bir diğer filmi Inside Out (Ters Yüz), babasının işi nedeniyle taşınmak zorunda kalan Riley isimli küçük bir kızın, taşındıkları şehirde hayatının nasıl değiştiğini anlatıyor. Riley’in beynindeki duygu merkezinde yaşayan Neşe, Korku, Öfke, Nefret ve Üzüntü küçük kıza tavsiyeler vererek hareketlerinde belirleyici bir rol oynamaktadır. Sıradışı bir konuya sahip olan bu animasyon filmi Pixar’ın başarı yapımlarından biridir. Ailecek izlenebilecek keyifli bir yapımdır.

IMDb: 8.1/10

Animasyon Film Önerileri: Inside Out / Ters Yüz

Animasyon Film Önerileri: Inside Out / Ters Yüz

 

Coco (2017)

12 yaşındaki küçük Miguel, Meksikalı gitarist Ernesto de la Cruz’ın büyük bir hayranıdır. Cruz hayatta olmadığı için onunla tanışma imkanı yoktur. Her gün onun şarkılarını dinleyerek zaman geçiren Miguel, bir gün hayranı olduğu Cruz’un gitarını bulur ve gitarı çalmasıyla birlikte Ölüler Diyarı’na gider. Oradan bir çıkış yolu arayan Miguel’in macera dolu yolculuğuna birbirinden güzel film müzikleriyle eşlik ediyoruz.

IMDb: 8.4/10

 

Animasyon Film Önerileri: Coco

Animasyon Film Önerileri: Coco

 

Lilo & Stitch / Lilo ve Stiç (2002)

Disney’in 2000’lerde çıkardığı en eğlenceli animasyon filmlerinden biri olan Lilo & Stitch, Hawai’de yaşayan küçük bir kız Lilo’nun ve evlat edindiği mavi renkli uzaylı arkadaşı Stitch’in maceralarını anlatmaktadır.

IMDb: 7.3/10

Lilo & Stitch / Lilo ve Stiç

Lilo & Stitch / Lilo ve Stiç

 

Tangled /Karmakarışık (2010)

Büyülü uzun saçlı masal prensesimiz Rapunzel, bu kez farklı bir hikaye ile karşımıza çıkıyor. Hapsedildiği kuleden Flynn Rider adında dünyanın en ünlü hırsızı tarafından kurtulur. Film, Rapunzel ve Flynn’in beraber çıktıkları kaçış yolcuğunda dostluk, aşk, kendini keşfetme, hayallerine ulaşma gibi temaları işleyerek izleyicilere eğleceli bir deneyim sunmaktadır. Disney’in her yaştan izleyiciye hitap ettiği keyifli bir animasyon filmidir.

IMDb: 7.7/10

Tangled /Karmakarışık

Tangled /Karmakarışık

 

Klaus (2019)

En iyi Netflix animasyon filmlerinden biri olan Klaus, bencil ve vurdumduymaz Jesper’in babası tarafından Smeerensburg’a postacı olarak görevlendirilmesini ve kasabada yaşadıklarını anlatan çok güzel bir filmdir. Yılbaşı temalı filmleri seviyorsanız Netflix yapımı Klaus’u izlenecekler listenize eklemeyi unutmayın.

IMDb: 8.2/10

Klaus

Klaus

 

Soul (2020)

Bir müzik öğretmeni olan Joe Gardner, caz piyanisti olma hayali kurmaktadır. Günün birinde New York sokaklarında dolaşırken beklenmedik bir şekilde kanalizasyona düşerek ölür. Joe, gözlerini açtığında bambaşka bir dünyaya geçiş yaptığını fark eder. Artık eski hayatına dönmenin bir yolunu araması gerekmektedir. Spiritüel ve felsefi anlamlar bulunan Soul, daha çok yetişkinler için animasyon filmleri kategorisinde yer alan, 78. Altın Küre Ödülleri’nde en iyi animasyon film ödülünü kazanmış bir eserdir. Müzikal animasyon filmlerinden hoşlanan insanlar için ideal bir tercih olacaktır.

IMDb: 8.0/10

Animasyon Film Önerisi: Soul

Animasyon Film Önerisi: Soul

 

Zootopia / Zootropolis: Hayvanlar Şehri (2016)

Zootopia, insanlar yerine hayvanların yaşadığı medenileşmiş bir dünyada tavşan Judy Hopps’in polis olmak için hayallerinin peşinden gitmesini anlatmaktadır.

IMDb: 8.0/10

Zootopia / Zootropolis: Hayvanlar Şehri

Zootopia / Zootropolis: Hayvanlar Şehri

 

Bonus: Animasyon Film Tavsiyeleri

Her ne kadar 20 adet animasyon film önerisinde bulunmuş olsam da listeye girmesi gereken daha birçok film bulunuyor. Fakat bunlardan bazılarını uzun uzun açıklamaktansa kısa bir şekilde sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu filmler:

 

İlkokulda izlenebilecek filmler arasında Coco, Ferdinand, Karlar Ülkesi, İyi Bir Dinozor, Ters Yüz ve Oyuncak Hikayesi serisi yer alabilir.

Eğitici animasyon film önerileri olarak:
Kayıp Balık Nemo, deniz yaşamını öğretirken eğlenceli bir hikaye sunar.
Zootopia, ırkçılık, adelet ve hoşgörü konularını ele alarak öğretici bir mesaj verir.
Ayı Kardeş, dostluğun ve empati kavramının önemini öğretir.
6 Süper Kahraman, arkadaşlığın ve adeletin önemine değinirken teknolojinin doğru kullanımı hakkında da vurgular yapar.
Ters Yüz, özgüven ve duygusal beceriler konusuna odaklanmaktadır.
İnanılmaz Aile, aile bağları, takım çalışması ve kişisel yeteneklerin farkına varma gibi konuları işleyerek önemli mesajlar verir.

Çocuklar için kısa animasyon film önerileri arasında Arabalar, Sevimli Canavarlar, Luca, Vol-i, Rapunzel, Ailem Robotlara Karşı ve Tinker Bell gibi filmler bulunabilir.

Ailecek izlenebilecek animasyon film önerileri arasında The Incredibles, Enkanto, The Croods, Up ve The Mitchells vs the Machines gibi filmler yer alabilir.

Yetişkinler için en iyi animasyon film önerilerinde Soul, Josep, Loving Vincent, Isle of Dogs, Arrugas, The Triplets of Belleville ve Fantastic Mr. Fox gibi filmler yer alabilir.

 

Bir animasyon sever olarak izlediğim filmler arasından en iyi animasyon filmlerini sizler için derledim. 7’den 70’e her yaşa uygun animasyon filmlerini yukarıdaki yazımda bulabilirsiniz. Japon animelerine bu yazımda yer vermedim. Animeleri farklı en iyi anime filmleri adıyla farklı bir blog yazısında toplayacağım. Eğer listede olmasını istediğiniz bir animasyon filmi varsa yorumlarda benimle paylaşırsanız sevinirim.

İzlediğim tüm animasyon filmlerini topladığım Letterboxd listesi için tıklayınız.

5/5 - (3 oy)