Çizgi roman okumaya nereden başlayabilirim? Bu soru, çizgi roman dünyasına adım atmak isteyen yeni okurların aklını kurcalayan en önemli sorulardan biridir. Çünkü insanlar ilk etapta hangi çizgi romandan başlayacağına, nereden, nasıl, ne yapacağını bilmeden kendilerini bir bilinmezlik içerisinde bulabiliyorlar. Fakat endişe etmenize gerek yok. Aksine bunun cevabı oldukça basit, istediğiniz yerden çizgi roman okumaya başlayabilirsiniz. İnternette Marvel, DC ve bağımsız yayınların birçok okuma listesi yer alıyor ancak bunlara uymanız sizin keyfinize kalmış bir durumdur. Okumaya başladığınız bir çizgi roman serisinin devamını merak ediyorsanız veya öncesinde ne olup bittiğini öğrenmek istiyorsanız bu okuma listeleri o zaman önem kazanır. O nedenle şu an için sizlere çizgi roman okumaya yeni başlayacak okurlara yönelik çizgi roman önerileri yapacağım. Hazırsanız Türkçe çizgi roman önerilerine başlayalım.

 

Türkçe Çizgi Roman Önerileri

Çizgi roman okumaya başlamak için ilgi alanlarınıza, okuma zevklerinize veya tarzınıza uygun çizgi romanları seçmek önemlidir. Nereden başlayacağınıza karar vermek için öncelikle hangi türü sevdiğinizi netleştirmelisiniz. Bunun için bir çizgi romanda aradığınız şeyleri düşünün, mesela karakterleri, hikayesi, görsel kullanımı, yazar veya çizer seçimi gibi birçok farklı nedenlerle bir çizgi romanı alıp okuyabilirsiniz.

Türkçe çizgi roman okumaya yeni başlayacak insanlar için genel çizgi roman önerileri vermek istiyorum. Aşağıdaki liste sıralaması rastgele olarak hazırlanmıştır.

 

1. Periler Ülkesi’nden Nefret Ediyorum

Odasında oyun oynarken açılan bir gedikle periler ülkesine düşen ve neredeyse 30 yılını orada geçiren küçük bir kızın maceralarına eşlik ediyoruz. Gert, sihirli dünyada mahsur kaldığı için her geçen gün biraz daha manyaklaşarak kafayı yemiş bir vaziyette gördüğü her tatlı şeyi paramparça ederek bir kaçış yolu aramaktadır. Eğer değişik ve ilginç bir deneyim yaşamak istiyorsanız, bu yolculukta Gert’e eşlik edebilirsiniz. Oldukça tatlı ve rengarenk çizimlere sahip olduğu kadar kan ve vahşet içeren unsurları da bulunduğunu sizlere söylemeliyim. Bu unsurlardan rahatsız olmayacak belli bir yaşın üstünde okurların tercih etmesi daha sağlıklı olacaktır.

Periler Ülkesi’nden Nefret Ediyorum çizgi roman serisi hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

Periler Ülkesi’nden Nefret Ediyorum

Periler Ülkesi’nden Nefret Ediyorum

 

2. Batman: Hush (Batman – Şşşş!)

Gerek çizimleri gerekse hikayesiyle oldukça etkileyici bir Batman çizgi romanı olan Batman Hush, çizer Jim Lee’nin ustalık eserlerinden biri olarak öne çıkıyor. Hikaye, Hush adında yüzü bandajlı bir gizemli karakterin, Batman’in klasik düşmanlarını kullanarak onun aklıyla oynayıp kafayı yedirtecek hale getirmesini anlatmaktadır. Bu nedenle Batman’in ana düşmanlarıyla karşılaşırken, Superman, Nightwing, Robin ve Catwoman gibi dostları da hikaye içinde bulunuyor. Batman Hush, Batman evrenine dair güzel bir one shot çizgi roman okumak isteyenlerin kaçırmaması gereken bir eserdir.

Batman: Hush (Batman – Şşşş!) çizgi romanı hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

Batman: Hush

Batman: Hush (Batman – Şşşş!)

 

3. Batman: Year One (Batman: İlk Yıl)

Batman İlk Yıl, Batman okuma listesi hazırlıyor olsaydım o listenin tepesinde yer alan bir orijin öyküsü olacaktı. Batman’in süper kahramana nasıl dönüştüğünü merak edenler ve bu evrene giriş yapmak isteyen okurlar için oldukça ideal bir çizgi romandır.

Hikaye, Bruce Wayne’in Batman kimliğini oluştururken yaşadığı zorlukları, eğitimleri ve aynı zamanda yozlaşmış Gotham’ın kirliliklerine karşı verdiği mücadeleyi anlatmaktadır. Batman çizgi romanları arasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Çizgi roman okumaya başlamak için tavsiye ederim.

Batman: Year One (Batman: İlk Yıl) çizgi romanı hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

Batman İlk Yıl

Batman: Year One (Batman: İlk Yıl)

 

4. Superior Spider-Man

Marvel çizgi romanları arasında her yaştan seveni bulunan Spider-Man karakterinin en sevilen çizgi roman serilerinden biri de Superior Spider-Man’dir. Kanser hastası ve ölmek üzere olan Doktor Octopus ile Peter Parker’ın bir deney sonucunda bedenlerinin değişmesiyle hikayemiz başlamaktadır. Örümcek Adam’ın baş kötülerinden biri olan Dr. Octopus artık bir villlain değildir. Örümcek güçlerini artık kötülüklerle mücadele etmeye harcar. Orijinal Spider-Man çizgi romanlarına göre daha sert ve karanlık bir havası vardır. Bu yönüyle okurların beğenisini toplamıştır. Farklı bir örümcek adam serisi okumak istiyorsanız tercih edebilirsiniz.

Superior Spider-Man çizgi roman serisi hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

Superior Spider-Man

Çizgi Roman Önerileri: Superior Spider-Man

 

5. New Amazing Spider-Man (Yeni Amazing Spider-Man)

Spider-Man: Into the Spider-Verse filmine ilham olan çizgi romanı da içerisinde barındıran 5 ciltlik bir seridir. Yeni Amazing Spider-Man adıyla da bilinen bu seride, ortadan kaybolan Peter Parker geri döner. Sahip olduğu ikinci bir şansın bir dakikasını bile boşa harcamak istemez fakat düşmanları da daha da güçlenerek geri dönmüştür…

New Amazing Spider-Man (Yeni Amazing Spider-Man) çizgi roman serisi hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

New Amazing Spider-Man (Yeni Amazing Spider-Man)

New Amazing Spider-Man (Yeni Amazing Spider-Man)

 

6. Infinity War Serisi

Infinity Gauntlet, Infinity War, Marvel Evreni-Son, Infinity Crusade Cilt 1, Infinity Crusade Cilt 2 ve Thanos: Infinity Abyss çizgi romanlarından oluşan 6 serilik bir hikayedir. Marvel evrenindeki en güçlü varlıklardan biri olan Thanos ile olan mücadeleyi konu alır. Burada Avengers: Infinity War filminde gösterilmemiş olaylar ve Fantastic Four, X-Men gibi kahramanlar yer almaktadır. Marvel sinematik evrenini seven izleyicilerin mutlaka okumasını öneririm.

Infinity War çizgi roman serisi hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

Infinity War Serisi

Infinity War Serisi

 

7. Planetary

Dünyada yaşanan absürt olayların (örneğin, uzaylıların gelmesi, dinozorlar, canavarlar, tarihte asla bulunamayan eşyalar gibi) listesini tutup arşivleyen bir grup insanın, art niyetli insanlarla çatışmasını konu alır. Her sayıda popüler kültürden bir olaya dokunarak farklı fikir ve açılarla onları okurlarına sunmaktadır. Yeni fikirler ve ilginç açılar sunduğu için çizgi roman okumaya başlayacak kişilerin başvurabileceği 4 ciltlik bir seridir. Süper kahramanlardan uzak macera dolu sürükleyici hikayeler arıyorsanız kaçırmamalısınız.

Planetary çizgi roman serisi hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

Planetary

Planetary

 

8. Yapayalnız

Yapayalnız, çirkin olduğu için dünyaya karışmamış ve deniz fenerinde büyüyen bir adamın, dünyayı deniz fenerinde okuduğu bir sözlük ile tanımasını anlatmaktadır. Aslında anlatmaktan ziyade bu olaya şahit oluyoruz. Kahramanımızın görüp hayal ettiği şeyleri yazar Chaboute bize çok güzel bir şekilde aktarmaktadır. Chaboute, okurlara az sözle böylesine derin ve büyük bir anlatımın nasıl mümkün olduğunu gösteriyor.

Yapayalnız çizgi romanı hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

Yapayalnız

Türkçe Çizgi Roman Önerisi: Yapayalnız

 

9. Hawkeye

Marvel evreninin ünlü okçusu Hawkeye’ın kişisel hayatına odaklanılan 4 ciltlik bir seri çizgi romandır. Clint Barton, süper güçleri olmayan ancak mükemmel nişancılık ve dövüş yeteneğiyle tanınan bir karakterdir. Avengers olmadan önce yaşadığı zorlukları ve günlük hayatın kargaşasını ele alıyor. Daha sonradan Disney+ platformuna dizisi de yapılmıştır.

Hawkeye çizgi roman serisi hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

Hawkeye

Hawkeye

 

10. Scalped

Scalped, Amerika’nın Güney Dakota’da Kızılderililere ayrılmış Rezarvasyon bölgesinde yaşamakta olan Oglala Kabilesi’nden Dashiell Bad Horse, uzun yıllar sonra evine döner. Ancak gizemli bir şekilde öldürülen FBI ajanının izini sürmektedir. Macera, polisiye ve gerilim dolu bir çizgi roman okumak istiyorsanız, 10 ciltlik seri sizleri bekliyor.

Scalped çizgi roman serisi hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

Scalped

Scalped

 

11. Watchmen

Alan Moore’un ustalık eserlerinden biri olan Watchmen, çizgi roman dünyasında dönüm noktası olarak kabul edilen bir başyapıttır. 2009’da filmi, 2019’da ise dizisi yapılmıştır. Süper kahramanların çok yönlülüğü, karakterlerin psikolojik analizi ve kullanılan çizgi roman diliyle diğer çizgi romanlardan ayrılmaktadır. Soğuk savaşın devam ettiği günlerde geçen ve hükümetleri, politikalar ve ülkelerin birbirlerine karşı tutumlarını eleştirmesiyle okurların beğenisini toplamıştır. Watchmen aynı zamanda sürükleyiciliği ve olay örgüsüyle de okurlarını kendisine bağlamayı başarır.

Watchmen çizgi romanı hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

Watchmen

Watchmen

 

12. Vision

Marvel evreninden de tanıdığımız Vision’ın, insan olmak istemesiyle tüm hikayemiz başlıyor. Çizgi romanda insanlara özgü şeylerden biri olan aile kavramının üzerinde duruluyor. Bu nedenle Vision, Ultron’un kendisini yarattığı laboratuvara dönerek kendisine bir aile kurmak ister. Vision’ın aile kurma çabası ve bu süreçte ortaya çıkan trajik ve karmaşık olaylara değinilmektedir.

Vision çizgi romanı hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

Vision

Çizgi Roman Önerileri: Vision

 

İlginizi çekebilir: Bağımsız Çizgi Roman Önerileri

 

13. Punisher Max

Süper kahramanların olmadığı, kötü adamların kol gezdiği karanlık bir dünyada yaşayan Frank Castle, Punisher adıyla kendi adaletini sağlamaktadır. 10 ciltlik seri boyunca kan, vahşet ve sayısız suçluyu ölümle cezalandıran Punisher’ın macerasını anlatmaktadır. Tabii tüm bu olayların yanında Punisher’ın duygusal anlamda gördüğü zarar da okuyuculara aktarılıyor.

Punisher Max çizgi roman serisi hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

Punisher Max

Punisher Max

 

14. Moon Knight

Marvel kahramanlarından biri olan Moon Knight, Jeff Lemire tarafından yazılmıştır. Marc Spector adında eski bir askerin Mısır tanrısı Khonshu’nun avatarsı haline dönüşerek suçla mücadele etmesini anlatmaktadır. Moon Knight, geceleri süper kahraman gündüzleri zengin iş insanı Marc Spector olarak hayatına devam etmektedir. Bu yönüyle DC’deki Batman’e benzetilmektedir. Hatta birçok çizgi roman severin Marvel’in Batman’i olarak da isimlendirdiğini söyleyebilirim. Moon Knight, psikolojik karmaşıklığı, kostümü ve çeşitli düşmanlarıyla ilgi çeken bir çizgi roman serisidir. Karanlık ve gizemli atmosferi, macera dolu bir deneyim sunmaktadır.

Moon Knight çizgi roman serisi hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

Moon Knight

Moon Knight

 

15. Maus – Hayatta Kalanın Öyküsü

Maus, 2. Dünya Savaşı’nı konu alan bir çizgi romandır. Naziler ve katlettikleri Yahudiler üzerine bir hikayedir. Görsel tarafta da metaforlara başvurarak hem anlatımını zenginleştirmiş hem de kendine güzel orijinal bir kimlik yaratmıştır. Nazileri kedi, Yahudileri fare, İngilizler yunus balığı, Polonyalılar domuz ve Amerikalılar ise köpek olarak sembolize edilip okurlarına aktarmıştır. Bu hayvanların verilmesinin bir anlamı vardır, rastgele dağıtılmamıştır. Hayatın içinden bir olayı alarak bunu metaforlar, absürtlükler ve zıtlıklarla anlatmak çok daha ilgi çekici bir hale getirir. Maus çizgi romanı da bunu oldukça iyi yapıyor. Herkesin okumasını tavsiye ederim.

Maus – Hayatta Kalanın Öyküsü çizgi romanı hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

Maus - Hayatta Kalanın Öyküsü

Maus – Hayatta Kalanın Öyküsü

 

Yeni başlayanlar için çizgi roman önerileri listesinde yukarıdaki 15 adet çizgi romanı sizlerle paylaşmak istedim. Daha önce hazırladığım en iyi bağımsız çizgi roman önerileri listesinde yer alan çizgi romanları tekrardan burada yer vermek istemedim. Ancak o yazıda bulunan Chew, Sweet Tooth (Şeker Canavarı), Bone, Fables (Masallar), Essex County, Sandman, Preacher (Vaiz), 100 Bullets (100 Kurşun), Y: The Last Man (Y Son Erkek), Daytripper (Güngezgini) ve Saga çizgi romanını da sizlere önerebilirim. Umarım çizgi romana başlangıç yapacak arkadaşların aklındaki soruları cevaplayabilmişimdir. Sizlerin de eklemek istediği çizgi romanlar olursa benimle aşağıdaki yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz. Şimdiden keyifli okumalar dilerim!

5/5 - (8 oy)