Son zamanlarda en çok keyif alarak ve elimden düşürmeden okuduğum bir çizgi roman. “Les ignorants: Récit d’une initiation croisée”, Türkiye’de 2017 yılında “Cahiller: Karşılıklı Bir Aydınlanmanın Hikayesi” adıyla basıldı. Yazar ve çizer Etienne Davodeau kaleminden çıkan bu eser, şarapla ilginiz olsun ya da olmasın sizi kendine aşık edebilir. Ülkemizdeki basımında Vedat Milor’un de önsözünü bulunuyor.

İşlerine kendini adamış iki insanın bir şekilde yollarının kesişmesiyle başlayan olayları sunarken okuyucuyu, şarap ve çizgi roman dünyasında merak uyandıran keyifli bir yolculuğa çıkarıyor.

 

Cahiller Çizgi Romanının Konusu Nedir?

Hikaye iki kişinin bir deneyim olarak beraber geçirdikleri bir yılı aşkın sürede yaşadıkları üzerine kurulu. Yazar ve çizer Etienne Davodeau’nun şarap üreticisi olan Richard Leroy’a yaptığı teklifin Leroy’ın kabul edilmesiyle hayata geçiyor. Davodeau, üzüm bağında bir sene boyunca ücretsiz çalışmasının karşılığında Leroy’un kendisine şaraphanesinde olan biteni öğretmesini ve onu tadım olayına sokmasını ister. Karşılığında ise Leroy’a onu çizgi roman dünyasına tanıştıracağını ve okuması için seçkiler yapacağını söyler. Leroy’nun bu teklifi kabul etmesi ile birlikte Davodeau zamanının büyük bir kısmını Leroy’un üzüm bağında geçirmeye başlar. Hikaye de böylece başlamış olur.

Cahiller Çizgi Romanından Bir Kesit

Cahiller Çizgi Romanından Bir Kesit

 

Faydalı içerik: En İyi Bağımsız Çizgi Romanlar

 

Richard Leroy Kimdir?

Richard Leroy, Fransa’nın Loire vadisinde bulunan Anjou’da Chenin cinsi üzümden beyaz şarap yapan bir bağ sahibidir. Şarap dünyasının en önemli eleştirmeni sayılan Amerikalı Robert Parker’ın notlandırmasında genelde en yüksek yüzdelik puan onda bulunuyor. Birçok şarap üreticisinin aksine bağcılık onun için bir aile mesleği değildir. Aksine bankacı olarak çalışırken merak saldığı şarap tadımı işini ilerletmiş ve sonunda evini barkını satarak kendine iki küçük arsa almıştır. Ailesi ile 1996’da bağcılığa, 2000’de ise şarap üretmeye başlamıştır. Leroy yapı olarak biraz aksi, çok zor şarap beğenen ve mükemmeliyetçi ve yüksek standartlara sahip bir tiptir.”

Cahiller Kitabı İçin Kişisel Yorumlarım Neler?

Davodeau ve Leroy, birlikte geçirdikleri zamanlarda durmadan üzüm bağında çalışıyorlar. Kışın çetin hava koşullarında bağda asma budar, dikim ve çapalama yapar; yazın yakıcı güneşin altında asmaları tele alır, fıçıları temizler ve bağ bozumu yaparlar. Aynı zamanda, Davodeau kitap için sürekli yazılar yazıp çizim yapmaktadır. Bağ işlerinden vakit kaldığında ise Leroy, Davodeau’ya mevsimleri, bağcılığı, üzümü ve bağbozumunu öğretirken bir yandan da ünlü çizerleri öğreniyor, onların kitaplarını okuyor ve bitirdiğinde ise birlikte tartışıyorlardır.

Bu arada Cahiller eserini sadece şarap meraklıları için yazılıp çizilmiş bir çizgi roman seviyesine indirgemek istemiyorum. Davodeau, çizgileri ve hikayesi ile herkesin ilgisini çekebilecek ve kendinden bir şey bulabileceği, hatta kendine bir şey katabileceği kıvama getiriyor. Sayfaları çevirdikçe her pasajda doğanın döngüsünü, bağcılığı, üzümü, şarap üretimini, tüm teknik detayları görebiliyoruz.

En nihayetinde bu eserin oluşturulmasındaki temel sebep ise merak; insanın bilmediği şeyleri öğrenmeye açık olması, kendine yabancı dünyalara ilgi duyabilmesi, önüne çıkan fırsatları üşenmeden çekinmeden değerlendirebilmesidir. Aydınlanma ancak bu sayede mümkün olabilir.

 

Benzer içerik: Yeni Başlayanlar İçin Çizgi Roman Önerileri

 

Cahiller Çizgi Romanı x/10?

Derinliği ve şahsiyeti olan bir şişe şarap ile aynı özellikleri taşıyan bir çizgi romanı çok güzel bir şekilde işliyorlar. Mini bir diziymiş gibi tek oturuşta 276 sayfa okuyup şarap hakkında daha önce hiç bilmediğim şeyler öğrendim. Klasik çizgi romanların dışına çıkıp, farklı bir şeyler deneyimlemek istiyorsanız kesinlikle şans vermelisiniz. Kişisel puanım Cahiller çizgi romanına 8.5/10. Okuyacaklara önerim ise mutlaka bir kadeh şarap eşliğinde okumanız yönünde. Okuduktan sonra neden böyle dediğimi daha iyi anlayacaksınız.

5/5 - (13 oy)