Web sitenizin sayfaları Google’da görünmüyor mu? Google Indexing API sayesinde, sitenizin içerik yönetim sistemi fark etmeksizin hızlı bir şekilde index alarak Google’da görünür hale getirebilirsiniz. Google, doğru ve güncel bilgilerin arama sonuçlarında listelenmesini sağlamak için siteleri tarar. Ancak, içeriğiniz özgün ve kaliteli olsa dahi sayfalarınızın index alması biraz zaman alabilir veya hiç indexlenmeyebilir. Bu nedenle, Google Index API gibi bir araç kullanarak bu sürecin hızlanmasını sağlayabilirsiniz.

Google Index API, sitenizdeki değişiklikleri hızlı bir şekilde Google’a bildirerek sitenizin daha hızlı indexlenmesini sağlar. Bu yazıda, Google Index API nedir, dizine ekleme işlemi nasıl olur, index API faydaları ve tüm CMS’lere uygun index API kurulumunu adım adım anlatacağım. Hazırsanız hemen başlayalım!

 

İçindekiler

Google Index API Nedir?

Google Index API, web sitelerin Google tarafından daha hızlı taranmasını (crawling) ve indexlenmesini (indexing) sağlayan bir araçtır. Bu araç sayesinde web sitenizin güncellenmiş veya yeni eklenmiş sayfaları Google’da dizine eklenerek çok daha kısa bir sürede görünür hale gelir. Böylece arama sonuçlarında daha iyi bir sıralama elde edebilirsiniz. Bu durum, web sitenizin daha fazla organik trafik çekeceği anlamına gelir.

 

Google Index API Ne İşe Yarar?

Web sitenizin hızlı indexlenmesini sağlar: Google Index API sayesinde, Google’nın indexlemek için beklediği veya hiç indexlemediği sayfalarınızı çok kısa bir sürede indexletebilirsiniz.

Arama sonuçlarında görünür olmanızı sağlar: Index API, sitenizin arama motoru sonuç sayfasında (SERP) görünür olmasını sağlar. Bu sayede, web sitenizin organik trafiğini arttırabilir ve marka bilinirliğinizi yükseltebilirsiniz.

Değişiklikleri hızlı bir şekilde Google’a bildirir: Google Indexing API, sitenizdeki değişiklikleri hızlı bir şekilde Google’a bildirir.

Kolay kullanımı sayesinde zamandan tasarruf sağlar: Index API’nin kurulumu ve kullanımı oldukça basittir.

Tüm CMS platformlarına uyumlu çalışır: Google Index API, tüm CMS platformlarına uyumlu çalışır. Bu sayede, web sitenizin hangi platformda olursa olsun fark etmeden Index API ile indexlenme sürecini hızlandırabilirsiniz. Tüm CMS’ler için kurulum adımlarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Neden Google Index API Kullanmalısınız?

  • İçeriklerin manuel olarak dizine eklenmesi beklemek biraz zaman alırken, index API ile çok daha hızlı bir şekilde sıralama kazanabilirsiniz.
  • Index API sayesinde potansiyel müşterilerinizin karşısına daha çabuk çıkarsınız. Böylece rekabette kendinize avantaj sağlayabilirsiniz.
  • Sayfalarınızda yapılan değişiklikler daha hızlı bir şekilde taranır. Bu sayede güncelliğinizi koruyabilirsiniz.
  • Index API kullanarak web sitenizin organik trafiği ve sıralaması gibi SEO faktörlerinde olumlu etkiler yaratabilirsiniz.

 

WordPress Sitelere Google Index API Nasıl Kurulur?

Sitemize Google Indexing API aracını nasıl entegre ederiz konusuna giriş yapalım. Bunun için takip edilmesi gereken birtakım kurulum adımlar mevcut. Bu adımları gelin birlikte inceleyelim:

 

Adım 1: İlk olarak, Google Cloud Console hesabınıza giriş yapın.

Google Cloud Console hesabınıza giriş yapmak için buraya tıklayınız.

Google Cloud Console

Google Cloud Console

 

Adım 2: Yeni bir proje oluşturun.

Proje oluşturmak için IAM & Admin > Create a Project bölümünü takip edin. Açılan penceredeki bölümleri sitenize uygun bir şekilde doldurun.

Index API Kurulumu: Create a Project

Index API Kurulumu: Create a Project

 

Adım 3: Servis hesabı oluşturun.

Proje oluşturma işleminden sonra bir adet servis hesabı oluşturmanız gerekiyor. Bunun için sol panelde yer alan “Service Accounts” sekmesine giriş yapın.

IAM & Admin > Service Accounts

Index API Kurulumu: Service Accounts

Index API Kurulumu: Service Accounts

 

Projeniz kurulduysa artık service accounts sayfasına geçiş yapabilirsiniz. Açılan sayfanın üst bölümünde bulunan “Create Service Account” yazısına tıklayın. Açılacak popup ekranındaki bilgileri doldurun.

NOT: Bu adımda size servis hesabının rolünü sorulacak. Bunun için mutlaka Owner” yani “Sahip işaretlemesi yapmalısınız. Ardından kalan adımlara devam edebilirsiniz.

Servis Rolü: Owner (Sahip)

Servis Rolü: Owner (Sahip)

 

İşlem tamamlandıktan sonra dikkat etmeniz gereken bir nokta var. O da burada yer alan e-mail adresini daha sonra kullanacağınız için onu bir alana not edin. İlerleyen adımlarda bu e-mail adresini kullanacaksınız.

Index API Service Account E-Mail

Index API Service Account E-Mail

 

İlginizi çekebilir: Google Algoritma Güncellemeleri Nedir?

 

Adım 4: Google Index API’de kullanılacak bir adet anahtar oluşturun.

Service Account bölümünde yer alan “Actions” alanındaki üç noktaya tıklayın ve “Manage Keys (Anahtarları Yönet)” sekmesine girin.

Service Account: Manage keys

Service Account: Manage keys

 

Add Key > Create New Key yolunu takip edin.

Manage Keys: Create New Key

Manage Keys: Create New Key

 

Açılacak sayfada oluşturacağınız servis anahtarının tipini belirleyebilirsiniz. JSON ve P12 olarak 2 farklı anahtar tipi yer alıyor. Bizim işimize yarayan anahtar tipi JSON. JSON’u işaretleyerek index API kurulumuna devam edin.

Index API Key Type: JSON

Index API Key Type: JSON

 

Ardından bilgisayarınıza bir dosya inecek. Bu dosya sizin servis anahtarınız. Onu daha sonraki adımlarda kullanacaksınız.

 

Adım 5: E-mail adresinizi Google Search Console hesabıyla ilişkilendirin.

Servis hesabında daha önce kullanacağımızı söylediğim bir mail adresi oluşturulmuştu. O mail adresini kopyalayarak “GSC > Ayarlar > Kullanıcılar ve İzinler > Kullanıcı Ekle” adımlarını takip ederek ekleyin. Ancak eklerken İzin kısmından Sahibi olarak işaretlemeyi unutmayın. Bu konu çok önemli!

GSC Kullanıcı İzni: Sahibi

GSC Kullanıcı İzni: Sahibi

 

Adım 6: WordPress tabanlı sitenizde Google Indexing API eklentisini yükleyin.

WordPress eklenti mağazasından ücretsiz bir şekilde “Instant Indexing for Google” eklentisini indirebilirsiniz.

Instant Indexing for Google Eklentisi

Instant Indexing for Google Eklentisi

 

Adım 7: Instant Indexing eklenti ayarlarını düzenleyin.

“Rank Math > Instant Indexing” adımını izleyerek bu panele ulaşabilirsiniz.

Eklenti sayfasında aşağıdaki görselde yer alan dosya seç bölümüne tıklayın. Sonrasında daha önce Google Cloud Platform’dan indirdiğiniz JSON dosyasını buraya ekleyin ve entegrasyonunu yapın.

Instant Indexing Ayarları

Instant Indexing Ayarları

 

Adım 8: Hesabınızı enable edin.

Index API servisini enable etmek için Index API Enable yazısına tıklayın.

Indexing API: Enable

Indexing API: Enable

 

Adım 9: Index API başarıyla kuruldu!

Enable işlemi yapıldıktan sonra istediğiniz sayfayı aşağıdaki panelden Google’a iletebilirsiniz. Ayrıca içeriklerde yapılacak güncellemeler otomatik olarak iletilmektedir.

Instant Indexing Console

Instant Indexing Console

 

Tüm CMS’lere Uygun Node.js İle Indexing API Kurulumu

Index API kurulumunun ilk aşamasında WordPress siteleri için olan versiyonunu inceledik. Peki geri kalan içerik yönetim sistemleri için olan kurulum nasıl olmalı? Shopify, Ticimax, Ideasoft veya diğer altyapılarda yer alan site sahipleri nasıl index alacak? Bunun için tek yapmanız gereken aşağıdaki Google Indexing API kurulumunu dikkatlice uygulamanız. Bu sayede Google tarafında yaşadığınız index sorunlarını kolayca çözebilirsiniz.

Bir noktaya kadar yukarıdaki adımları takip etmeniz gerekiyor. Bu yüzden tekrara düşmemek için yolların ayrıldığı noktadan kurulum adımlarını devam edeceğim.

Öncelikle yukarıdaki ilk 5 adımı tamamlamanız gerekiyor. Ardından 6. adıma Node.js indirerek devam edeceksiniz. 

 

Adım 6: Bilgisayarınıza Node.js uygulamasını indirin.

Bilgisayarınızın işletim sistemine uygun en güncel Node.js uygulamasını indirmek için Noje.js İndir yazısına tıklayın.

 

Adım 7: Indexing klasörünü indirin.

Bu adımda sizin için oluşturduğum indexing dosyasını indirmeniz gerekiyor.

Indexing dosyasını indirmek için buraya tıklayın.

 

Adım 8: JSON dosyasını güncelleyin.

Önceki adımlarda indirdiğiniz .JSON key dosyasının ismini “service_account.json” olarak değiştirin. Daha sonra “Indexing > Indexle > service_account.json” adımını izleyerek geldiğiniz sayfaya “Tümünü değiştir” diyerek yapıştırın.

 

Adım 9: İndexletmek istediğiniz URL adreslerini yerleştirin.

Indexing > Indexle > URLS.txt adımını takip ederek linkleri yerleştirin ve kaydederek çıkın.

 

Adım 10: Google’a iletilmesi için kod yazacağınız uygulamayı açın.

MacOS işletim sisteminde: Ara > Terminal

Windows işletim sisteminde: Başlat > Ara > Windows PowerShell

 

İlginizi çekebilir: SEO Nedir?

 

Adım 11: Farklı CMS’lerde dosyayı çalıştırmak için kod yazın.

11. Adımdaki önemli olan konu 4. Adım’da indirmiş olduğunuz Indexing klasörünün konumunu belirlemelisiniz. Bunun için ilgili klasörü bulup sağ tık yaparak “bilgi ver” kısmına girin. Açılan sekmede “Yer” bölümdeki konum ihtiyacımız olan bilgi. Bu konumu kopyalayıp ve başına “cd kodunu ekleyerek Terminal ya da Windows PowerShell’e yapıştırın.

 Örneğin: cd iCloud Drive > Destop

 

Adım 12: Indexleme Tutorial

Sırasıyla aşağıdaki adımları takip ederek kodları yazın:

1) Terminal’i aç

2) cd /Desktop kodunu yazıp enter’a basın (Indexing dosyanın konumu neredeyse cd’den sonra onu yazın.)

3) cd indexing kodunu yazıp enter’a basın.

4) Daha sonra cd indexle kodunu yazıp bir sonraki adıma geçin.

5) Indexletmek istediğimiz URL’leri “urls.txt” dosyasına yapıştırıp kaydedin.

6) npm install requests kodunu yazın.

7) npm audit fix kodunu yazın.

8) npm audit fix —force kodunu yazın.

9) node index.js kodunu yazıp işlemin tamamlanmasını bekleyin.

 

Tüm bu kodlardan sonra eklediğiniz URL adresleri “type: URL_APDATED” şeklinde eklendiyse işlem başarıyla tamamlandı demektir. Tebrikler!

 

Google Index API Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 

Google Indexing API, bir web sitesinin sayfalarını hızlı bir şekilde Google’da dizine eklemek ve güncellemeleri Google’a bildirmek için kullanılan bir araçtır.

Evet, sağlayabilir. Genellikle birkaç saat içerisinde index almış olur. Ancak bu durum içeriğin kalitesi göre değişiklik göstermektedir.

Index terimi genel olarak "dizin" ya da "kayıt defteri" olarak açıklanabilir. Index, Google'ın bir web sitesinin sayfalarını taraması ve verilerini kaydetmesi anlamına gelir.

Crawling, Googlebot'lar aracılığıyla web sitelerindeki sayfaları keşfetmek ve tarayarak indexlemek için yapılan bir işlemdir.

API, "Application Programming Interface" kelimelerinin kısaltmasıdır. Türkçede, "Uygulama Programlama Arabirimi" anlamına gelir.

Evet, kota bulunuyor. Bir günde maksimum 200 adet URL gönderebilirsiniz.

Evet, Google Indexing API tamamen ücretsiz bir araçtır.

Eklentiyi Rank Math geliştirmiş olsa da farklı bir SEO eklentisi kullanmanız Google Index API için bir sorun yaratmaz. Gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Google Indexing API kurulumunu başarılı bir şekilde tamamladıysanız WordPress tabanlı sitelerde otomatik olarak kendisi iletecektir. Fakat diğer yönetim sistemlerinde manuel olarak iletmeniz gerekmektedir.

Google Indexing API hakkında detaylı bilgiyi Google Arama Merkezi – Dizine ekleme API’si sayfasından öğrenebilirsiniz.

 

Bu yazıda, SEO ve dijital pazarlama performanslarını doğrudan etkileyen kritik bir konu olan Indexing kavramını inceledim. Indexlenmeme olayını çözüme kavuşturmak için Index API aracının hem WordPress hem de diğer tüm CMS’lere uygun kurulumunu yaptık.

Elbette index problemlerinin tek çözümü API aracından geçmiyor. Bunun için içeriklerinizin özgün ve kaliteli olması gerekli. Aynı zamanda bu içerikleri uygulayacağını site içi SEO çalışmaları ile de desteklemelisiniz. Index API kurulumu hakkında yazdığım içerik umarım sizlere fayda sağlamıştır. Beğenip yorumlarınızı benimle paylaşmak isterseniz aşağıdaki yorum alanından benimle etkileşime geçebilirsiniz.

 

5/5 - (11 oy)