ChatGPT, dijital dünyanın yeni trendi haline gelen ve doğal dil işleme teknolojileri alanında önemli bir adım olan bir sohbet robotu (chatbot) teknolojisidir. OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT 4 modeli, GPT’lerin son ve en gelişmiş sürümüdür. Büyük veri kümelerini kullanarak insan dilini anlayabilen ve girdilere anlamlı cevaplar vermek için doğal dil işleme, makine öğrenmesi ve derin öğrenme tekniklerini bir araya getiren dil modelidir.

Bu yazıda, ChatGPT’nin ne olduğunu, nasıl çalıştığını, kullanım alanlarını, avantajlarını ve yapay zekanın geleceği hakkında merak edilenleri inceleyeceğim. Hazırsanız ChatGPT’nin tanımıyla başlayalım!

 

ChatGPT Nedir?

ChatGPT, OpenAI tarafından geliştirilen ve içerik üretme konusunda çok yetenekli bir yapay zeka yazılımıdır. Sohbet robotu yani chatbot olarak da tanımlanabilir. GPT, Generative Pre-trained Transformer’ın baş harflerinden oluşur. Türkçede ise “Üretken Ön İşlemeli Dönüştürücü” anlamına gelmektedir.

Chat GPT, insan diliyle iletişim kurabilen ve sorulara anlamlı yanıtlar verebilen bir dil modelidir. ChatGPT ile soru-cevap, diller arası çeviri, metin yazma veya özetleme, sınıflandırma, denklem çözme, hata ayıklama ve düzeltme gibi çeşitli işleri kolayca yapabilirsiniz.

> Chat GPT teknolojisini deneyimlemek istiyorsanız tek yapmanız gereken “chat.openai.com” adresine giriş yaparak bir hesap oluşturmak.

 

ChatGPT Özellikleri Nelerdir?

ChatGPT’nin 14 Mart 2023 tarihinde yeni bir sürümü daha duyurularak 4. nesil versiyonu piyasa sürülmüştür. Yenilikçi özellikleri ve dikkat çeken yapay zekası sayesinde kullanıcılar tarafından oldukça sevilmektedir. ChatGPT’nin başlıca özellikleri şunlardır:

 • ChatGPT, big data yani büyük veri üzerinde daha önceden eğitilmiştir. Bu sayede, doğal dil işleme (NLP) görevlerinde başarı sonuçlar elde etmektedir.
 • Çok yönlü ve farklı doğal dil işleme görevlerinde kullanılabilir. (Örneğin; metinlerin sınıflandırılması, dil modellemesi ve soru-cevap gibi)
 • Yenilikçi transformer mimarisi kullanır. Böylece daha iyi sonuçlar elde eder.
 • Özelleştirilebilir. Özel veriler kullanılarak eğitebilirsiniz.
 • ChatGPT, sürekli olarak geliştirilir. Bu sayede yeni özellikler ve iyileştirmeler ile güncellenmektedir.
 • Doğal dili anlama ve üretme becerilerine sahiptir.
 • Anlamsal olarak tutarlı cümleler ve pasajlar hazırlayabilir. Girdi olarak verilen bir içeriği analiz ederek anlamlı ve tutarlı bir yanıt oluşturabilir.
 • Oldukça geniş bir kelime dağarcığına sahiptir.
 • Girdi olarak verilen metinlerdeki dil yapısını ve anlamı çözümleyebilir. Bu özellik chatbotun çoklu dil desteği sağladığı anlamına gelmektedir.
 • Farklı dillerde eğitilerek çoklu dil desteği sağlayabilir. Yani öğrenme yeteneğini kullanarak büyük veri kümesindeki yeni bilgileri öğrenebilir.
ChatGPT Paketleri

ChatGPT Paketleri

 

ChatGPT Nasıl Kullanılır?

ChatGPT’yi kullanmak için tarayıcınızdan “chat.openai.com” adresine giriş yapıp oturum açarak chatbota erişim sağlayabilirsiniz.

ChatGPT’nin ücretli ve ücretsiz olarak 2 farklı versiyonu bulunmaktadır. Ücretsiz versiyonunda ChatGPT 3.5 modeli kullanılmaktadır. ChatGPT Plus modelinde ise ChatGPT 4 kullanılır. 3.5 versiyonu internete kapalı ve 2021 yılına kadar olan verileri bünyesinde barındırırken 4. nesil versiyonu ise internete açık ve en güncel bilgilere dahi erişimi vardır.

Microsoft, geçtiğimiz aylarda OpenAI’a milyar dolarlık bir yatırım yaptığını açıklamıştı. Ardından sahibi olduğu Bing arama motoruna ChatGPT’nin dil modelini entegre etti. Bing’deki bu entegrasyonunda ChatGPT 4 modeli kullanılıyor. Bu özelliği sayesinde birçok kullanıcının Google yerine artık Bing’i kullanmaya başladığını görebilirsiniz.

Microsoft OpenAI ChatGPT

Microsoft OpenAI ChatGPT

 

ChatGPT’nin Kullanım Alanları Nelerdir?

Yapay zeka teknolojileri eğitilip geliştirildikçe birçok sektör bu durumdan etkilenecektir. Bu sektörler arasında e-ticaret, eğitim, eğlence, turizm, sağlık, hukuk, otomasyon ve medya bulunmaktadır.

 1. Sohbet botları ile müşterilerinizin sorularına ve problemlerine çözüm bulabilirsiniz.
 2. Yapay zeka sayesinde müşterilerinize ürünlerinizi tanıtabilir ve siparişlerini vermelerine yardımcı olabilirsiniz.
 3. Öğrenciler için ders notu oluşturabilir, sınav soruları hazırlayabilir, ödevlerini inceletebilir ve düzenleme yapabilirsiniz.
 4. Randevu almak isteyenlere uygun zaman ve yer seçiminde yardımcı olabilirsiniz. Yapay zeka ile onay, iptal veya hatırlatıcı mesajlar iletebilirsiniz.
 5. Yaratıcı aktivite tavsiyeleri alarak eğlenebilir, espriler yaparak güldürebilirsiniz. Ayrıca iletişime geçerek duygusal destek sağlayabilirsiniz.
 6. Seyahatler için destinasyon tavsiyelerinde bulunabilir ve gezi programı oluşturabilirsiniz. Ayrıca ulaşım ve konaklama rezervasyonu işlemlerini de yapabilirsiniz.
 7. Sağlık alanında belirtilerine göre teşhis koyabilir ve tedavi yöntemlerini öğrenebilirsiniz.
 8. Hukuksal problemler için yasal danışmanlık hizmeti alabilir, hukuki belgeler oluşturup düzenleyebilir ya da hukuksal süreçlerin takibini yapabilirsiniz.
 9. Kod yazmak, hata ayıklamak veya düzeltmek gibi teknik birtakım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 10. Haberleri takip edebilir, özetleyebilir, yorumlayabilir ya da paylaşabilirsiniz.

 

ChatGPT özellikle dijital pazarlama stratejilerinde kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. SEO ve dijital pazarlama çalışmalarında yapay zeka destekli çalışmaları takip etmek ve son trendleri yakalamak oldukça önemlidir. Bunun için blogumu takip edebilirsiniz.

ChatGPT üzerinde işlem yaparken iki temel noktaya dikkat etmek gerekir. Bu noktalar, içeriklerdeki intihal seviyesi, verilerin gizliliği ve güvenliği konularıdır.

 

Faydalı içerik: Stable Diffusion Nedir?

 

ChatGPT’nin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

 

(+) ChatGPT’nin Avantajları Nedir?

Doğal Dil İşleme: ChatGPT, insan dilini anlamlandırabilen bir yapıdadır. Bu sayede, kullanıcılarla doğal bir şekilde sohbet edebilir ve farklı dillerde konuşabilir.

Yaratıcılık: ChatGPT, girdiler sayesinde kullanıcılara yaratıcı çıktılar sunabilir. Örneğin, hikaye, şiir, şarkı, senaryo gibi içerikler oluşturabilir.

Çok Yönlülük: ChatGPT, soru-cevap, çeviri, içerik yazma, denklem çözme ve kodlama gibi birçok işlemi yapabilmektedir.

 

(-) ChatGPT’nin Dezavantajları Nedir?

Dil ve Kültür Farklılıkları: ChatGPT, zaman zaman farklı bir dili veya kültürü anlamakta zorlanabilir ve yanlış anlaşılmalara mahal verebilmektedir.

Etik Kaygılar: Yapay zekanın kötüye kullanımı, dolandırıcılık veya manipülasyon gibi konularında endişelere neden olabilir. Ayrıca girdi olarak girilen özel/hassas bilgilerin gizliliği ve güvenliği de tartışılması gereken diğer bir konudur.

Sınırlı İnsan Etkileşimi: ChatGPT insanlarla iletişim kurabilir ancak bu iletişim gerçek bir insanla kurulan iletişim gibi olamaz. AI teknolojisi ile sağlanan iletişim, gerçek insanlar arasındaki iletişim kadar duygusal bir bağ kurma yeteneğine sahip değildir. Bu nedenle sınırlı kalabilir.

ChatGPT 4

ChatGPT 4

 

Yapay Zekanın Geleceği

Günümüzde AI teknolojileri hızla gelişiyor ve birçok sektörde kullanılmaya başlandı. ChatGPT gibi yapay zeka tabanlı dil modelleri, denklemleri çözme, içerikler oluşturma, yazılım geliştirme, dil çevirisi, içerik özetleme ve verileri sınıflandırma gibi birçok alanda işlem görüyor.

Yapay zeka teknolojilerinin hızla gelişmesi ve yaygınlaşması gelecekte birçok mesleğin değişmesine veya ortadan kalkmasına neden olabilir. Ancak, bazı meslekleri ortadan kaldıracağı gibi yeni meslekler de ortaya çıkaracaktır. Gelişen teknoloji sayesinde insanlar daha verimli ve yaratıcı işler yapma fırsatı bulabilirler. Bu sayede zaman yönetimi de olumlu yönde etkilenir. Örneğin, dijital pazarlama ve SEO gibi alanlarda yapa zeka teknolojileri, işletmelerin kullanıcı davranışlarını anlamalarına ve daha etkili pazarlama stratejileri geliştirmelerine yardımcı olacaktır.

Yeni teknolojilerin kullanımıyla ilgili endişeler özellikle ülkemizde hala yaygın bir şekilde görülüyor. İnsanlar için öncelikli amacın aş olması ve var olan konfor alanlarından çıkmak istememeleri, yapay zekanın işini elinden alacağı korkusunu doğuruyor. Bu yüzden yaptığı işi AI sayesinde çok daha ileriye taşıyabileceğini çok geç fark ediyor. Oysa yapay zeka sayesinde, yaptığımız işleri daha ileri seviyelere taşıyabilir, verimliliklerini artırabilir ve daha büyük başarılar elde edebilirler. Bu nedenle ChatGPT gibi yapay zeka teknolojilerinin insan hayatlarını daha da kolaylaştıracağına ve hayat kalitesini artıracağına inanıyorum. Gelişimden ve değişimden korkmayıp her alanda kendimizi geliştirerek yeniliklere eşlik etmeliyiz.

 

Bu yazımda son dönemin popüler konularından biri olan ve OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT konusunu kaleme almak istedim. ChatGPT nedir, ne işe yarar, nerelerde kullanılır, avantajları ve yapay zekanın geleceği hakkında merak edilenleri inceledik. Umarım faydalı bir içerik olmuştur. Yazımı beğenip yorumlarda ChatGPT hakkındaki görüşlerinizi benimle paylaşabilirsiniz.

 

ChatGPT ve yapay zeka konuları hakkında daha fazla içerik tüketmek istiyorsanız benim de severek takip ettiğim Yeni Medya 451 programının aşağıdaki bölümlerine göz atabilirsiniz.

 

4.8/5 - (16 oy)