Günümüzde her şeyin dijitalleştiği gibi pazarlama faaliyetlerinde de etki görülmektedir. Geleneksel medyadan dijital medyaya doğru pazarlama faaliyetlerinde bir geçiş yaşanmaktadır. Dijital pazarlama sayesinde hedef kitlenize daha hızlı ulaşabilir, kendinizi tanıtabilir ve istedikleri anda ihtiyaçlarına çözüm üretebilirsiniz. Dijitalin geleneksel medyaya göre en büyük avantajı hem pazarlama faaliyetlerine hem de müşteri iletişimine hız kazandırmasıdır.

Dijital pazarlama; yüksek hızda, etkili bir yolla potansiyel müşterilere ulaşmayı sağlayan stratejileri kapsamaktadır. Peki, dijital pazarlama nedir, nasıl yapılır ve çeşitleri nelerdir konularını sizler için derledik. Hazırsanız dijital pazarlamanın detaylarını birlikte inceleyelim!

 

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama için en doğru tanım, bir markanın veya işletmenin ürün veya hizmetlerini kullanıcılara ulaştırmak için dijital kanallarda yaptığı pazarlama faaliyetleridir. Dijital pazarlama kısaca, online platformlarda yürütülen pazarlama yapma faaliyetlerine denir. Dijital pazarlama terimi ilk kez 1990 yılında ortaya çıkmıştır ve 1994 yılında tıklanabilir banner reklamların yayınlanmasıyla temelleri atılmıştır.

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ve internetin öneminin fark edilmesi ile birlikte dijital pazarlama faaliyetleri hız kazanmıştır. Dijital pazarlama faaliyetlerinden yararlanılırken internet üzerindeki her alan potansiyel bir pazar alanı olarak değerlendirilebilir. Önemli olan hedef kitlenin ulaşabileceği alanları tespit ederek o alanlarda kullanıcı ile buluşabilmek. Aksi takdirde ürün ya da hizmet tanıtımları bağlamından kopuk bir kitleye ulaşır ve reklamlarınızdaki etkinin azalmasına sebep olur. İnternet ortamında verilen reklamların performansı net bir biçimde ölçülebilir ve raporlanabilmektedir.

Dijital pazarlama, sunduğu avantajlar sayesinde geleneksel medya pazarlamasına göre daha çok tercih edilir. Geleneksel medyada tek yönlü bir iletişim hakimken dijital medya pazarlamasında ise bu durum sürekli değişen, gelişen ve dinamik bir süreçtir.

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlama Nedir?

 

Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır?

Dijitalde yapılacak reklam ve tanıtım faaliyetleri de tıpkı geleneksel medyada olduğu gibi bir tür pazarlamaya ihtiyaç duyar. Peki dijital pazarlama nasıl yapılır?

 1. Dijital pazarlama faaliyetlerine başlamadan önce bir amaç ve strateji belirlenmesi gerekir. İstenilen hedef kitleyi belirlemeli ve pazarlama stratejisi oluşturulmalıdır. Bu şekilde hedef kitleye uygun tanıtım ve reklam faaliyetlerine başlanmalıdır. Bu adımda dijital pazarlama öncesi hedef kitlenizin nelerden hoşlandığını, hangi sitelerde vakit geçirdiğini, ortalama yaşını ve diğer demografik kriterleri bilmek ve stratejinizi ona göre belirlemeniz gerekir.
 2. Dijital pazarlama çalışmalarını tek bir kanaldan gerçekleştirmek doğru değildir. Bu faaliyetleri bütüncül bir yaklaşım ile yürütmek gerekir. SEO çalışması yapmalı, sosyal medyayı etkin kullanmalı ve müşterilerinize videolar sunmalısınız.
 3. Sadık müşteriler oluşturun. Bunun için tanıtım ve reklam faaliyetlerini sürekli kılmalısınız. Google Ads’i gibi hizmetleri kullanarak arama motorlarında reklamlar verin.
 4. SEO çalışması yaparak müşterilerinizin sizi bulmasını kolaylaştırın. Markanızın bilinirliği ve popülerliğini arttıracak gerekli aksiyonları alın.
 5. Günümüzde YouTube, TikTok, Instagram gibi popüler sosyal medya kanallarını etkin bir biçimde kullanmalısınız.
 6. Kullanıcı deneyimi (UX Design) tasarımınızı iyileştirin. Böylece erişilebilir, kullanılabilir ve tasarımı kullanıcılar tasarından ilgi çekici bir hal alacaktır. Bu da müşteri memnuniyetini artıracak yegane unsurdur.
 7. Müşteriler ile ilişki yönetimini doğru sürekli ve etkin bir şekilde gerçekleştirin.
 8. Yeniliklere açık olmalısınız ve ilgili sektörü takip ederek sürekli kendinizi güncel tutacak araştırmalarda bulunun.

 

İlginizi çekebilir: SEO Nedir? Ne İşe Yarar?

 

Dijital Pazarlama Çeşitleri Nelerdir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi dijital pazarlama faaliyetleri tek bir ortamdan tek bir şekilde yönetilemez. Faaliyetlerinizden tam verim ve fayda sağlamak için çeşitli dijital pazarlama yöntemlerini uygulamanız gerekir. Peki, dijital pazarlama çeşitleri nelerdir?

Dijital Pazarlama Çeşitleri

Dijital Pazarlama Çeşitleri

 

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Arama motoru optimizasyonu (SEO), Google gibi arama motorlarında marka sayfalarının daha üst sıralamalarda yer alabilmesi için kullanılan tekniklerdir. Müşterilerin, ücretli reklamlar ile web sitesindeki görünürlüklerini, marka bilinirliğini artırmasını, sitesi trafiğini yükselten ve daha fazla satış yapmasını sağlayan bir pazarlama yöntemidir.

 

Arama Motoru Pazarlaması (SEM)

SEM, Google gibi arama motorlarında belli kelimelere reklam verilmesi anlamına gelir. Hedef kitlenin reklam verilen kelimeyle alakalı arama yaptıklarında organik sonuçların üzerinde ilk üç sırada reklam sonuçları görünür. Bu nedenle birçok marka, Google Ads hizmeti ile reklam vermeyi tercih etmektedir.

 

İçerik Pazarlaması (Content Marketing)

Bu pazarlama türündeki en önemli kriter, doğru kitleye doğru içeriklerin ulaştırılmasıdır. Aynı zamanda, yaratıcı ve stratejik bir pazarlama çeşididir. İçeriklerin kanalı veya biçimi fark etmez.

 

E-Posta Pazarlaması (E-Mail Marketing)

E-ticaret markalarının ürün veya hizmetlerini tanıtırken e-bülten adıyla yaptığı e-posta çalışmalarına denir. Profesyonel tekniklerle hazırlanmış e-postalar, potansiyel müşterilerin ilgisini çekerek onları bir kullanıcıdan müşteriye dönüştürmeyi hedefler. Her ne kadar günümüzde etkisi geçmişe göre düşmüş olsa da hala geçerliliği olan bir pazarlama yöntemidir.

 

Faydalı içerik: SEO Uzmanı Nedir?

 

Sosyal Medya Pazarlaması (Social Media Marketing)

Markaların YouTube, Instagram, TikTok, Facebook, Twitter gibi sosyal medya platformları aracılığıyla, marka bilinirliğini ve popülaritesini artıracak çalışmaları kapsayan pazarlama çeşididir. Sosyal medyayı kullanarak web sitesine organik ziyaretçi çekebilecek kampanya tanıtımı yapmak ve hedef kitleye ulaşmak için yapılan pazarlama faaliyetlerine sosyal medya pazarlaması denir. Günümüzde sosyal medya kanallarının öneminin anlaşılmasıyla birlikte story, reels, post, tweet vb. işlemler gibi pazarlama yöntemilerinin kullanımı da önemli bir hal almıştır.

 

Influencer Pazarlaması (Influencer Marketing)

Markaların Instagram, YouTube ve TikTok gibi sosyal medya platformlarında belli bir üne sahip ve ulaşabileceği takipçi kitlesi olan kişiler ile iş birliği yaparak hedef kitlelerine uygun reklam yapmasına denmektedir.

 

Satış Ortaklığı (Affiliate Marketing)

Satış ortaklığı yöntemi kullanıcıların yapmış olduğu reklam sayesinde daha fazla kullanıcıya ulaşmakta çok etkili bir çeşittir. Ayrıca gerçek zamanlı kişilerin ürünleri deneyimleyip ardından tavsiye etmesi ile daha fazla güven sağlanır. Bu da potansiyel kullanıcıları satın almaya iten bir diğer faktördür.

Geleneksel Pazarlama vs Dijital Pazarlama

Geleneksel Pazarlama vs Dijital Pazarlama

 

Dijital Pazarlama Neden Önemlidir?

Dijital pazarlama, hedef kitlenize doğru yollardan etkili yöntemlerle ulaşmanızı sağlar. Dijital pazarlama faaliyetleri sayesinde potansiyel müşterilerinize daha hızlı ve daha az bir bütçeyle ulaşmanız mümkündür. Dijital pazarlamanın önemi, ürün ya da hizmet pazarlayan marka veya şirketler için yok sayılamayacak kadar yüksektir.

Markalar veya işletmeler için dijital pazarlamanın birçok avantajı bulunur. Bunlar:

 • Dijital pazarlamayı etkili ve doğru kullandığınız takdirde hedef kitlenize ulaşabilme ve onları tanıma olanağınız artacaktır.
 • Müşterilerdeki marka bilinirlik algısı ve bağımlılığını artırabilirsiniz.
 • Markaya uygun doğru pazarlama çeşitlerini kullanarak daha az bütçelerle daha fazla müşteriye ulaşabilirsiniz. Böylelikle aktif müşteri sayınızdaki artış, potansiyel müşteri sayınızdaki artışı tetikleyecektir. Yeni kullanıcılara ulaşmanız kolaylaşır.
 • Web sitenize etkin ve verimli organik trafik çekmiş olursunuz. Bu durum dijital pazarlamada kilit faktörlerden biridir.

 

Bu içeriğimizde dijital pazarlama nedir, nasıl yapılır, neden önemlidir ve çeşitlerinin ne olduklarını sizlerle beraber inceledik. Dijital pazarlama hakkında merak ettiğiniz sorulara umarım cevap bulabilmişsinizdir. İçeriğimizi beğendiyseniz paylaşmayı ve beğenmeyi unutmayınız. Konu hakkındaki görüşlerinizi bizlere aşağıdaki yorum bölümünden iletebilirsiniz.

 

5/5 - (12 oy)