Sizler için kesinlikle izlenilmesi gereken en iyi aksiyon filmleri listesini hazırladım. Bu liste içerisinde herkesin bildiği kültleşmiş filmlerden ziyade daha çok underrated filmlere yer vermeye çalıştım. Elbette yine kendimi tutamayıp Batman üçlemesi, Die Hard ve Mad Max gibi herkesçe bilinen yapımlara da yer verdim. Gündelik hayatınıza biraz ara verip birkaç saatinizi güzel bir aksiyon filmi izlemek için ayırmak istiyorsanız işte size keyifli bir vakit geçirmenizi saylayacak en iyi 10 aksiyon filmi.

Aralarında izlemediğiniz filmler varsa, en kısa sürede izlemenizi tavsiye ederim. Hazırsanız başlayalım!

 

En İyi 10 Aksiyon Filmi Listesi

 

Midnight Run (Geceyarısı Avı)

1988 ABD yapımı aksiyon/komedi filmi olarak karşımıza çıkan Midnight Run, ustaca yazılmış senaryosuyla ve oldukça kaliteli oyunculuklarıyla birlikte karşımıza çıkıyor. Fakat ne yazık ki sinema tarihinde underrated filmler kategorisindedir.

Meslekten ihraç edilen eski bir polis (Jack Walsh yani Robet De Niro) ihraçtan sonra ödül avcılığı yaparken çok iyi bir iş teklifi alır. İş, uyuşturucu taciri ve bir mafya babası olan Jimmy Serrano’dan zimmetine para geçiren ve o parayı da hayır kurumlarına bağışlayan saf ön muhasebeci Jonathan “Dük” Mardukas’ı bulup onu Los Angelas’a getirmesi gerekmektedir. Bunu başardığında ödül olarak büro Jack’e tam 100.000 $ para verecektir. Dük’ü bulmak kolay olsa da büyük bir sorun vardır. Nedeni ise Dük’ün peşinde onu yakalamak isteyen polisler, mafyanın adamları ve daha sonradan ortaya çıkacak ikinci bir ödül avcısı…

Filmin konusu çok orijinal bir fikir ya da çok yaratıcı bir senaryo olmayabilir fakat bir aksiyon filminde olması gereken her şey var. Silahlı çatışmalar, araba kazaları ve patlayan helikopterlerle dolu bir aksiyon komedisi. Şahsi düşüncem bu türü sevenlerin kesinlikle kaçırmaması gerektiği.

Midnight Run (Geceyarısı Avı)

Midnight Run (Geceyarısı Avı)

 

Bourne Serisi

5 filmlik aksiyon/gizem türüne ait bir seri olan Bourne serisi kendi türünde son zamanların en iyi filmlerinden oluşmaktadır. Her ne kadar seriye Matt Damon ile başlayıp 4. filmde Jeremy Renner oynasa da yine de her iki aktör de şahane performans gösteriyorlar.

Bourne serisindeki başrolümüz Jason Bourne, bir hafıza kaybı sonu geçmişiyle bağlantısı kopan ama bir süper asker olarak yetiştirildiği her hareketinden belli olan bir ajandır. Diğer ajan filmlerinden farklı olarak Jason Bourne dünyayı kurtarma niyetinde değildir. Onun için önemli olan kendi geçmişini öğrenebilmek.

Bourne’a geçmişi hakkındaki bilinmeyeni kovalarken bol aksiyonu ile beraber bizler de ona eşlik ediyoruz.

Bourne Serisi

Bourne Serisi

 

Ek Tha Tiger (Bir Zamanlar Tiger)

Hangi aksiyon filmi izlenmeli diye düşünen için hazırladığımız en iyi 10 aksiyon filmi listemizden birini de Bollywood yapımı olan Ek Tha Tiger filmine yer vermek istedim. Nedeni ise gayet açık aslında. Aşkı, komediyi ve casusluk üçlemesini birleştiren aksiyon macera tadında bir Salman Khan filmidir. Bollywood yapımlarına uzak biri olarak yıllar sonra şans verip izledim ve gerçekten etkilendim. Hint şarkılarının Bollywood yapımlarındaki sürelerini hepimiz biliyoruzdur. Bu filmdeki şarkılar sıkmadan boğmadan kendini izlettirdi. Bu nedenle Ek Tha Tiger serisi hakkında Bollywood yapımları arasındaki en kaliteli aksiyon filmlerinden biridir demek yanlış olmayacaktır. Gerek aksiyonu gerek ise romantik komedisiyle beraber bu tür filmlerde aranan her şeyi verdiğini söylebiliriz.

Başroller arasındaki uyum, filmin bir bölümünün 2012 İstanbul’unda geçmesi ve kısa da olsa Türkçe konuşmaların yapılması izlerken insanı mutlu ediyor.

Ek Tha Tiger

Ek Tha Tiger

 

Faydalı içerik: En İyi Romantik Komedi Filmleri

 

Minority Report (Azınlık Raporu)

Dünyada her yıl binlerce insan cinayet sonucu hayatını kaybetmektedir. Kontrolsüz güç kullanımı, bireysel silahlanma, adaletsizlik gibi sayısız sebebi bulunuyor. Peki, bu ölümleri henüz yaşanmamışken öngörebilme ve engellemeyebiliyor olsaydınız? Böyle bir güce erişmek için neler yapardınız? Bu gücün sorumluluğu için nelerden vazgeçerdiniz?

Minority Report filmini izlediğimizde bu sorulara bir şekilde maruz kalıyoruz. Dedektif John Anderton (Tom Cruise), psişik güçleri bulunan kahinler ve birtakım gelişmiş teknolojik makineler ile cinayetleri daha işlenmeden tespit edip suçluları yakalayan özel bir polis biriminin başında yer alır. Bu sistem kusursuz bir şekilde işlerken birdenbire listeye John Anderton’u eklerse ne olur? Özel birimin başındaki polis artık bir avcı değil avdır. Şimdiye kadar içinde olduğu sisteme karşı John artık tek başınadır…

Minority Report

Minority Report

 

Inglourious Basterds (Soysuzlar Çetesi)

Inglourious Basterds filminin konusu 2. Dünya Savaşı esnasında Nazi-Yahudi karşıtlığı olsa da bunu aile dramı veya savaş filmi olarak izlemiyoruz. Filmde genel olarak kişisel problemler de ülkelerin çatışması da var. Bu problemleri işlerken de hikayeyi başlıklara ayırıp bölüm bölüm izleyiciye sunuyor. Zamanda atlamalara veya flashbacklere yer vermeden, hikayeyi sırasına göre işlemektedir. Böylece her bölüm birbirini destekleyerek sonuca varıyor.

Usta yönetmen Quentin Tarantino’nun yazıp yönettiği, başrollerini ise Brad Pitt ve Diane Kruger’ın yer aldığı film sekiz dalda Oscar’a aday gösterilmiştir.

Inglourious Basterds (Soysuzlar Çetesi)

Inglourious Basterds (Soysuzlar Çetesi)

 

Top Gun Serisi

İlk filmindeki deri ceket ve Ray-Ban kombiniyle “havalı pilot” kavramını bizlere tanıtan ve kült filmler arasına giren Top Gun’ın devam filmi bizlerle 36 yıl sonra 2022 yılında sevenleriyle buluştu. Uzun yıllar ara verilip tekrar devam edilen yapımların pek de başarılı oladığını Matrix gibi bir örnek ile gayet net bir şekilde görebiliyoruz. Top Gun: Maverick ise bu söylemin aksine ilk filminden bile daha iyi bir şekilde biz sinema severlerin karşısına çıktı.

Tom Cruise’un havalı bir pilot olduğu yetmezmiş gibi bir de karada Kawasaki motoruyla neden bir yıldız oyuncu olduğunu kanıtlıyor. Filmlerinde dublör kullanmak yerine bizzat kendi oynamaktadır. Bunu bilerek izliyor olmanın Top Gun serisine apayrı bir keyif kattığını söyleyebilirim. Aksiyon severleri Maverick’in başından geçenleri izlemeye davet ediyorum, pişman etmeyecektir.

Top Gun Serisi

Top Gun

 

Die Hard (Zor Ölüm) Serisi

En iyi aksiyon filmleri listemizin bir diğer film önerisi ise Die Hard serisidir. İlk film 1988 ABD yapımı gerilim aksiyon türüne aittir ve seri 4 ayrı filmden oluşur. Başrolünde Bruce Willis’in oynamaktadır. Hatta pek çok insana göre Bruce Willis’in en iyi filmi olarak kabul görür.

Die Hard 1’in konusu ise profesyonel kötü adamların noel arifesinde bir oteldeki insanları rehin alması almasını işlemektedir. Tesadüfen adamımız da bu oteldedir ve action! Serinin diğer filmlerinde de bu konuya benzer iyi adam kötü adam çatışmaları bulunmaktadır. Bol aksiyonlu, atlamalı patlamalı film severlerin kesinlikle izlemesi gereken bir seridir.

Die Hard Serisi

Die Hard (Zor Ölüm)

 

Faydalı içerik: En İyi Sitcom Dizileri

 

Spider-Man: Into the Spider-Verse (Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde)

Listemizdeki tek animasyon olan Spider-Man: Into the Spider-Verse filmini şimdiye kadar çıkmış en iyi örümcek adam filmi ya da en iyi animasyon film olarak sizlere aktarmamız hiç de yanlış olmayacaktır. Sinemada izlediğim için kendimi şanslı hissediyorum. Her yönüyle yenilikçi ve görselliğiyle kusursuz bir film olduğunu itiraf etmek gerekiyor.

Hayatımıza daha önceden Tobey Maguire, Andrew Garfield ve Tom Holland gibi birçok Spider-Man girdi. Bu duruma alışsak iyi olur çünkü bu sefer Porto Rikolu ve Afro-Amerikalı Miles Morales adındaki bir genç radyoaktif bir böcek tarafından ısırılması sonucu bizleri korumak için maskenin ardına geçiyor. İlk görevi ise evrenler arası geçitler açan Kingpin’i önlemek… Mutlaka izleyin.

Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

 

The Dark Knight Üçlemesi

Bir Christopher Nolan şaheseri olan bu seri her çizgi roman severin gönlünde ayrı bir yere sahiptir. Ben de bir Batman sever olarak bu filmi listeye almazsam olmazdı. 21. yüzyılın en iyi aksiyon filmi listelerinde kendine yer bulan bu üçleme Batman Begins (2005), The Dark Knight (2008) ve The Dark Knight Rises (2012) filmlerinden oluşmaktadır. Bruce Wayne (Christian Bale) akıntıya kapılıp gitmiş halde, kendini adayabileceği bir şey aramaktadır. Bu arayışını sürdürürken bir yandan da korkularıyla yüzleşmesi gerekir.

Nolan, Batman Begins’i kahramanın yolculuğu, The Dark Knight’ı bir suç filmi ve The Dark Knight Rises’ı ise bir savaş filmi olarak nitelendirdiğini belirtmiştir.

Ek olarak Hans Zimmer’in yapılmış en iyi film serilerinden biri için bestelediği muhteşem soundtrackleri mutlaka dinlemenizi öneririm.

The Dark Knight Üçlemesi

The Dark Knight Üçlemesi

 

Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road yapılmış en iyi aksiyon filmidir.

Filmin konusu; nükleer savaş sonrasında dünya, çölleşmenin ve susuzluk probleminin arttığı bir yer haline gelmiştir. Bu problemler insanlığın ve medeniyetin çöküşünü tetiklemiştir. 30 yıl gibi azımsanmayacak bir süreden sonra insanlığın hala tek amacı hayatta kalmaktır. Max (Tom Hardy), eşi ve çocuğunu kaybettikten sonra dünyada huzur aramaktadır. Fakat bu sefer de Savaş Çocukları tarafından esir alınır.

Film tüm bu olaylar esnasında adrenalini iliklerinize kadar hissettirmektedir. Kusursuz sinematografi, yenilikçi aksiyon sahneleri ve muhteşem soundtrackleri ile izleyicilerini büyülemektedir. Savaş sahnelerinde ise zırhlı araçlar, devasa canavar kamyonlar ve her tarafı patlayıcılarla kaplanmış motosikletler eşliğinde kumlarla çevrili geniş bir alanda geçen büyük bir kovalamaca sunmaktadır.

Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

 

Bu içeriğimizde sizlere En İyi 10 Aksiyon Filmi listesi hazırladık. Umarım aralarında sizlerin de severek izlediği ya da izleyeceği filmler bulunuyordur. İzlediğiniz aksiyon filmleriyle listeye ekleme yapmak isterseniz bunu yorumlarda bizlerle paylaşabilirsiniz. Böylece diğer okurlar da bu filmlerden faydalanabilir. Listemizi beğendiyseniz yorum ve puan vermeyi unutmayın. İyi seyirler!

 

5/5 - (11 oy)