En iyi WordPress SEO eklentileri konusu, yeni bir site açanların sıkça merak ettiği bir konu olmuştur. Hem blog hem de e-ticaret siteleri için kullanabileceğiniz ve arama motoru optimizasyonu konusunda sizlere yardımcı olabilecek eklentileri derledim. WordPress eklentilerinin nasıl kurulacağından başlayarak bu eklentileri çeşitli başlıklar altında inceleyeceğim. WordPress SEO eklentileri, sitenizin kullanıcı deneyimini iyileştirmenizi sağlayabilir. Hangi WordPress SEO eklentilerini kullanmanız gerektiğini merak ediyorsanız yazının geri kalanında bu bilgilere ulaşabilirsiniz. Hazırsanız başlayalım!

 

WordPress SEO Eklentileri

Arama motorlarında varlık gösterebilmek ve sitenizin teknik bazı unsurlarını kontrol edebilmek için bir SEO eklentisi kullanmanız gerekir. Bunun için en yaygın kullanılan SEO eklentilerinden ilk 3 tanesini aşağıya ekledim. Bu eklentileri web sitenize kurarak çeşitli kontrolleri ve SEO ayarlarını yapabilirsiniz.

 

Rank Math SEO Eklentisi

Rank Math SEO Eklentisi

 

WordPress Cache Eklentileri

Cache (Önbellek) eklentileri, web sitenizin tepki süresini ve performansını en iyi duruma getirmek için kullanılan eklentilere denir. Kullanıcılar sitenizin aynı sayfasını tekrar ziyaret ettiklerinde tarayıcı belleğindeki verileri kullanarak kullanıcılara son gördükleri sayfayı ilk sayfa olarak tekrar gösterir. Böylece web sitenizin daha hızlı açılmasını sağlar. WordPress cache eklentileri sitenizin performansını artırmada oldukça faydalıdır. Hangi önbellekleme eklentisini kullanacağınız, sitenizin ihtiyaçlarına ve aradığını özelliklere bağlı olarak değişiklik gösterir. Dolayısıyla sitenize en uygun cache eklentisini seçebilmek için eklentileri detaylıca incelemesiniz. Bunun için en yaygın WordPress cache eklentilerinden bazılarını aşağıya ekledim.

 

WP Rocket SEO Eklentisi

WP Rocket SEO Eklentisi

 

İlginizi çekebilir: Google Index API Kurulumu

 

WordPress Yönlendirme Eklentileri

Her ne kadar SEO eklentilerinin içerisinde yönlendirme (redirection) işlemi yer alıyor olsa da bazı nedenlerle farklı bir eklenti kullanmak istenebilir. Böyle durumlarda kullanmanız için en basit ve işlevsel 3 adet WordPress yönlendirme eklentisini aşağıya ekledim. Bu eklentiler sayesinde 404 Bulunmadı hatası veren ya da URL’i değiştirilmiş sayfalarınızın performansı etkilenmeden 301 yönlendirmesi çekerek kolayca düzeltebilirsiniz. Böylelikle istenmeyen durumları ortadan kaldırabilirsiniz. Fakat şunu unutmamalısınız ki gereksiz yönlendirmeler sitenizin SEO performansını olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle zorunda kalmadıkça yönlendirmelere başvurmamanızı öneriyorum.

 

Redirection (301 Yönlendirme) Eklentisi

Redirection (301 Yönlendirme) Eklentisi

 

WordPress Görsel (Resim) Optimizasyon Eklentileri

Web sitelerinde görsel kullanımı hem kullanıcılar hem de arama motorları için oldukça önemlidir. Kullanılan görsel kalitesi ve dosya boyutu web sitenizin açılış hızını doğrudan etkiler. Bu da Google gibi arama motorları için oldukça kritiktir. Çünkü, Google’ın sıralama faktörlerinden biri de web sitesinin hızıdır. Bu nedenle sitelerin içerisinde yer alan görseller kalitesi bozulmadan optimize edilebildiği kadar optimize edilmeli (maksimum 100 KB önerilmektedir) ve WebP formatına dönüştürülmelidir. WordPress görsel optimizasyonu için kullanılabilecek eklentiler şunlardır:

 

Imagify Image Optimizer SEO Eklentisi

Imagify Image Optimizer SEO Eklentisi

 

Sosyal Medya SEO Eklentileri

İçeriklerinizin sosyal medya platformlarında paylaşılması site dışı SEO için oldukça faydalıdır. Bir çeşit ücretsiz backlink olarak kullanılır. Sosyal medya kanallarındaki kullanıcıları sitenize çekebilmenizi sağlar. Dolayısıyla paylaşım yapılabilmesi için sosyal medya SEO eklentilerini web sitenize entegre etmeniz gerekir.

 

MashShare SEO Eklentisi

MashShare SEO Eklentisi

 

İlginizi çekebilir: Robots.txt Nedir?

 

Diğer WordPress Eklentileri

Yukarıdaki başlıklarda yer almayan fakat sizlere WordPress SEO çalışmalarınızda sitenize fayda sağlayacağını düşündüğüm eklentilerden bazılarını listeledim.

 

Really Simple SSL: WordPress tabanlı web sitenizde SSL sertifikanızı kullanarak HTTP sayfalarınızın tüm varyasyonlarını HTTPS adresine otomatik olarak yönlendirebilirsiniz.

Easy Table of Contents: İçeriklerinizdeki başlık (heading) etiketlerini tablolaştırıp kullanıcıların hızlıca erişmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle günümüzdeki hızlı tüketim dünyasında çok uzun içerikleri okumaktan kaçınan kullanıcılar için oldukça önemli bir eklentidir. Bu eklenti sayesinde kullanıcılara bir önizleme sunarak sitenizdeki kullanıcı deneyimini artırabilirsiniz.

Broken Link Checker: Sitenizdeki kırılan linkleri tespit ederek hatalı olanları düzeltmenizde sizlere yardımcı olur. Yeni bir sitede bunları manuel olarak kontrol etmek basit olabilir fakat site büyüdükçe bu tarz işlevsel WordPress eklentileri kullanmak oldukça önem kazanır. Bu eklenti sayesinde site genelinde yer alan bağlantıları kolaylıkla inceleyebilirsiniz.

Contact Form 7: Bir web sitesinde kullanıcılar ile iletişim kurabilmek ve ziyaretçilerle sürekli kontak halinde olabilmek oldukça önemlidir. Bunun için kullanılan çeşitli iletişim formu eklentileri bulunur. Bu eklentiyi kolay ve kullanımı basit olduğu için sizlere önermek istedim.

Maintenance: Web sitenizde yapılacak bakım, onarım veya güncelleme işlemleri için kullanabileceğiniz bir bakım modu eklentisidir. Sitenize gelen ziyaretçiler için karşılama ekranı sunar.

File Manager: WordPress tabanlı sitenizin dosya yöneticisine sahip olmak için kullanılan bir eklentidir.

 

WordPress tabanlı web isteleri için eklentileri yönetici panelinden "Eklentiler > Yeni Ekle" yolunu takip ederek manuel dosya kurulumuyla veya eklenti mağazasından indirerek otomatik olarak etkinleştirebilirsiniz.

WordPress'teki en iyi SEO eklentileri Rank Math, Yoast SEO ve All in One SEO eklentilerinden oluşmaktadır. Web sitelerinde en çok kullanılan SEO eklentisi bunlardır.

WordPress eklentileri, web sitenizin işlevselliğini ve özelliklerini artıran bir araçtır. Kullanıcıların web sitelerini özelleştirmelerine, genişletmelerine ve optimize etmelerine yardımcı olur.

Listede yer alan eklentilerin çoğunu WordPress eklenti mağazasında ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Fakat bazı eklentilerin ücretli kullanılan versiyonları da bulunmaktadır.

 

Bu yazımda WordPress SEO eklentilerini sizler için kategorileştirerek listeledim. Umarım sizler için faydalı bir içerik olmuştur. Sizin de kullandığınız ve listeye eklemek istediğiniz WordPress eklentileri varsa aşağıdaki yorumlar bölümünden benimle paylaşabilirsiniz.

 

5/5 - (5 oy)